Ko­tou­tu­mis­kou­lu­tus ei yksin takaa maa­han­muut­ta­jien työl­lis­ty­mis­tä

Kotoutumiskoulutus ei usein yksinään auta maahanmuuttajia työllistymään, kertoo työ- ja elinkeinoministeriön tuore tutkimus. Sen mukaan maahanmuuttajat saavat paremmin töitä, jos kotoutumiskoulutusta seuraa harjoittelu tai valmennus.

Niitäkin vaikuttavampia työvoimapalveluita ovat ammatillinen työvoimakoulutus ja palkkatuki. Tutkimuksen mukaan ongelmana on kuitenkin se, että maahanmuuttajat osallistuivat niihin harvemmin kuin muut työttömät. Tutkimus suosittaakin, että työvoimakoulutusta ja palkkatukea saisi jatkossa yhä useampi kotoutuja ja nykyistä aikaisemmin.

Tutkimus perustuu rekisteriaineistoon, jossa seurattiin työllistämistoimien vaikuttavuutta maahanmuuttajilla, joille tehtiin kotouttamissuunnitelma vuonna 2003 ja 2008.

Ilmoita asiavirheestä