Koteja si­sus­te­taan nyt 1950-lu­vun ko­ti­mai­sil­la ka­lus­teil­la – Nämä kolme asiaa se­lit­tä­vät vin­ta­ge­huo­ne­ka­lu­jen suo­sio­ta

Sirot ja selkeät 1950-luvun huonekalut kasvattavat suosiotaan. Myyntihetken kunto määrittää aina vanhan kalusteen arvon, ei kuuluisan suunnittelijan nimi, korostaa asiantuntija.


Tiikkipuiset ruokapöydät ovat kestosuosikkeja. Kuvan tuolit ovat tanskalaisen Nanna Ditzelin suunnittelemat.
Tiikkipuiset ruokapöydät ovat kestosuosikkeja. Kuvan tuolit ovat tanskalaisen Nanna Ditzelin suunnittelemat.

Sirot ja muotokieleltään selkeät vintagekalusteet kasvattavat suosiotaan. Erityisen kysyttyjä ovat 1950-luvulla valmistetut kotimaiset huonekalut.

Tiikkiset ruokapöydät ja matalat senkit ovat olleet jo useamman vuoden kysyttyjä.

– Tällä hetkellä myös yöpöydät, liinavaatekaapit ja vanhat valaisimet liikkuvat hyvin, sanoo Fargo Vintage -huonekaluliikkeen yrittäjä Harry Juutela.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä