Korkein oikeus antoi en­sim­mäi­set tuomiot net­ti­hy­väk­si­käy­tös­tä

Korkein oikeus on tuominnut yli kahden vuoden vankeuteen kolme miestä, jotka käyttivät seksuaalisesti hyväkseen samaa tyttöä. Tyttö oli tekoaikaan 14–15-vuotias.

Miehet hakeutuivat tytön kanssa tekemisiin internetin keskustelupalstalla ja sopivat hänen kanssaan tapaamisia. Yhdynnät tapahtuivat miesten asunnoilla tai autoissa. Lisäksi kaikki kolme kävivät netissä seksuaalissävyisiä keskusteluja useiden muiden 12–15-vuotiaiden tyttöjen kanssa.

Tuomioista lyhin on 2 vuotta ja 2 kuukautta, pisin 2 vuotta ja 8 kuukautta vankeutta.

Tuomion sai myös mies, joka kävi netissä seksuaalisväritteisiä keskusteluja tyttöjen kanssa, mutta ei yrittänyt tavata heitä. Hän sai vuoden ja kuukauden ehdollista vankeutta.

Tuomiot ovat korkeimman oikeuden ensimmäiset lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä internetin avulla.

Ilmoita asiavirheestä