Jääkiekkoilijoiden ravitsemuskäyttäytyminen ja mielipiteet valmentajien ravitsemusneuvonnasta. Edellinen kuuden sanan kiteytys on kirjallisen tuotoksen otsikko, jonka laatija kerää näinä päivinä suomalaisen miljoonayleisön huomion.
Jääkiekko oli Jukka Jalosen suuri intohimo jo vuonna 1988, kun hän kirjoitti Jyväskylän yliopistossa liikuntapedagogiikan pro gradu -työn.
Jalosesta tuli liikuntatieteiden maisteri, joka valmistuttuaan tuskin osasi arvata, että 35 vuotta myöhemmin hän saa opinahjoltaan kunniatohtorin arvonimen. Puhumattakaan siitä, että promootion jälkeen matka jatkuu rokkitähtihenkisellä helikopterikyydillä MM-kotikisojen keskipisteeseen Tampereen areenaan ja Leijonien vaihtopenkin taakse.
Vaikka Jalosen saavutus esiteltiin lauantaina hallin mediakuutiolla suosionosoitusten saattelemana, jäi asia monilta myös huomaamatta MM-karnevaalin savussa, sumussa ja seitsemän pullon simassa.