Kil­pai­lu pe­li­pai­kas­ta ki­rit­tää Shu­mo­via

Konstantin Shumov on nähnyt lentopallourallaan kaikenlaista. Kokenut keskitorjuja nautiskeli sunnuntaina Slovakian kaadosta ja Italian EM-kisojen jatkopaikasta.

- Slovakia aloitti meitä vastaan aggressiivisesti. Tiesimme, että pystymme parantamaan, 30-vuotias Shumov sanoi.

Shumov on verkkopelin toisen erikoismiehen, Jukka Lehtosen, kanssa joutunut kamppailemaan pelipaikasta nuorempiaan vastaan. Sauli Sinkkonen ja Tommi Siirilä ovat haastaneet keskipaikan konkarit tosissaan.

- Kova kilpailu kirittää. Se on vain hyväksi, Slovakia-ottelun päätöserässä kolmeen tärkeään torjuntaan kurottanut Shumov kertoi.

Suomi jatkaa EM-kisojen seuraavalla askelmalla eli pudotuspelien avauskierroksella kerrasta poikki -periaatteella. Tiistaina pelin henki on tulos tai ulos. Vain voitto riittää jatkoon.

- Yritetään ottaa näistä lohkopeleistä hyvät asiat mukaan, Shumov suunnitteli.

B-alkulohkosta tiistaina vastustajaksi on tyrkyllä Ranska.

- Joka tapauksessa tiedetään, että meidän pitää pelata äärirajoilla, Slovakiaa vastaan lyöntivoimastaan näyttöä antanut Urpo Sivula puntaroi pudotuspelihaastetta.

Ilmoita asiavirheestä