Kiertoradaltaan pois ajautunut kiinalainen avaruusasema on saapunut Maan ilmakehään, kertoivat Kiinan viranomaiset varhain maanantaina Suomen aikaa. Tiangong-1-avaruusasema saapui Maan ilmakehään eteläisen Tyynenmeren yllä noin varttia yli kolme Suomen aikaa.
Kiinan viranomaisten mukaan noin kahdeksan tonnin painoinen avaruuslaboratorio "suurimmaksi" osaksi paloi saapuessaan ilmakehään.
Uutistoimisto AFP:n mukaan viranomaiset eivät toistaiseksi ole vahvistaneet, mihin avaruusaseman jäänteet ovat pudonneet.
Tiangong-1 ajautui pois radaltaan kaksi vuotta sitten. Se otettiin käyttöön vuonna 2011.
Euroopan avaruusjärjestön (Esa) mukaan kuluneiden 60 vuoden aikana takaisin Maahan on kontrolloimattomasti sinkoutunut 6 000 suurta esinettä ja yksikään niistä ei ole aiheuttanut vaaraa ihmisille.