Joulukalenteri: Mitä löytyy Lapin Kansan jou­lu­ka­len­te­ris­ta? Avaa 9. päivän luukku tästä

Kulttuuri: Nyt se on varmaa – teat­te­rin toi­min­ta jatkuu Kemissä

Kes­ki­vii­kon tu­los­pörs­si TÄSSÄ

Yleisurheilu

ZÜRICH:

Timanttiliigan finaalit, 1. päivä:

Miehet:

5 000 m: 1) Nicholas Kipkorir Kenia 12.59,05, 2) Domnic Lokinyomo Lobalu Etelä-Sudan 12.59,40, 3) Grant Fisher USA 13.00,56.

Korkeus: 1) Gianmarco Tamberi Italia 234, 2) JuVaughn Harrison USA 234, 3) Django Lovett Kanada 227.

Kuula: 1) Joe Kovacs USA 23,23 (kk), 2) Ryan Crouser USA 22,74, 3) Tom Walsh Uusi-Seelanti 21,90.

Naiset:

5 000 m: 1) Beatrice Chebet Kenia 14.31,03, 2) Margaret Chelimo Kipkemboi Kenia 14.31,52, 3) Gudaf Tsegay Etiopia 14.32,11.

Seiväs: 1) Nina Kennedy Australia 481, 2) Sandi Morris USA 476, 3) Tina Sutej Slovenia 461, 4) Roberta Bruni Italia 461, 5) Wilma Murto Suomi 461.

Kuula: 1) Chase Ealey USA 20,19, 2) Sarah Mitton Kanada 19,56, 3) Auriol Dongmo Portugali 19,46.

Pesäpallo

NAISTEN SUPERPESIS:

Nousukarsintojen 1/5 ottelu (3 voitolla Superpesiksen paikka):

Helsinki–Lappajärvi 2–0 (10–2, 11–3)

Seuraavat ottelut: 10. 9. Lappajärvi–Helsinki, 11. 9. Helsinki–Lappajärvi.

MIESTEN SUPERPESIS:

Nousukarsintojen 2/5 ottelu (3 voitolla Superpesiksen paikka):

Hamina–Koskenkorva 0–1 (1–1, 3–7)

Voitot 1–1.

Seuraava ottelu: 10. 9. Koskenkorva–Hamina.

Suunnistus

ROVANIEMI:

Ounasrastit Mäntyvaarassa 6.9.

A-rata miehet 6,6km (Läht. 28, kesk. 0, hyl. 2) 1) Koirikivi Anssi 39.15, 2) Pirkonen Jussi 46.39, 3) Sormunen Roope 46.40, 4) Pirkonen Aleksi 48.18, 5) Pylväs Mika 53.10, 6) Jurvelin Vesa-Pekka 53.41, 7) Pintamo-Kenttälä Keijo 55.05, 8) Lauri Hannu 56.01, 9) Petrelius Eetu 59.03, 10) Haataja Joni 59.49, 11) Kiviniemi Marko 1.03.03, 12) Koistinen Jukka 1.05.01, 13) Niska Jussi 1.06.26, 14) Soppela Teuvo 1.06.42, 15) Mattila Ville 1.07.06, 16) Pasanen Touko 1.10.19, 17) Tuisku Petri 1.11.07, 18) Halttu Ville 1.13.44, 19) Kusmin Heikki 1.14.09, 20) Sivula Aleksi 1.15.28, 21) Lindeman Harri 1.16.36, 22) Välitalo Urpo 1.21.46, 23) Laurila Jani 1.22.23, 24) Saraste Joona 1.25.13, 25) Hirttiö Heikki 1.36.17.

A-rata naiset 6,6km (Läht. 9, kesk. 0, hyl. 0) 1) Rahko Saana-Maria 53.17, 2) Timonen Tuija 1.07.10, 3) Rajamäki Noora 1.07.15, 4) Bergman Marjo 1.22.10, 5) Yrjänheikki Johanna 1.26.56, 6) Oikkonen Mirka 1.34.36, 7) Lehvola Heli 1.52.33, 8) Viiri Nina 2.03.18, 9) Löf Jonna 2.03.22.

B-rata miehet 4,4km (Läht. 34, kesk. 0, hyl. 1) 1) Runtti Janne 38.45, 2) Oikarinen Tarmo 39.04, 3) Rapo Mikko 43.00, 4) Kulmala Mika 43.52, 5) Uutela Lauri 45.32, 6) Tervaskanto Jukka 46.05, 7) Leinonen Pasi 46.21, 8) Aitomaa Miika 46.49, 9) Virtanen Ismo 47.08, 10) Sivula Lari 50.24, 11) Tolonen Raine 51.25, 12) Tapio Janne 52.02, 13) Lakkala Timo 52.26, 14) Pekkala Matti 52.54, 15) Erkkilä Olli 58.22, 16) Kesti Aku 1.00.02, 17) Kaikkonen Taisto 1.00.04, 18) Jokelainen Jari 1.00.08, 19) Koutaniemi Timo 1.02.53, 20) Haulos Jussi 1.03.37, 21) Rautio Sakari 1.03.44, 22) Holster Paavo 1.04.13, 23) Hasa Juho 1.04.17, 24) Rontti Jussi 1.05.46, 25) Pitkämäki Mika 1.05.50, 26) Marski Eero 1.10.08, 27) Kupila Juho 1.10.41, 28) Niskala Timo 1.23.01, 29) Ahola Markku 1.26.11, 30) Haaraoja Aleksi 1.29.27.

B-rata naiset 4,4km (Läht. 28, kesk. 0, hyl. 2) 1) Pajunen Jenna 42.39, 2) Näpänkangas Elsa 52.23, 3) Juopperi Suvi 52.44, 4) Kainulainen Heidi 53.41, 5) Oikarinen Maarit 54.14, 6) Rikkonen Taru 56.01, 7) Pitkämäki Sirpa 58.57, 8) Juujärvi Piia 1.01.01, 9) Haataja Katri 1.01.25, 10) Inkeröinen Essi 1.06.49, 11) Tikkanen Julia 1.09.29, 12) Paloniemi Katariina 1.12.54, 13) Ruohonen Anna 1.13.36, 14) Kaikkonen Maarit 1.14.58, 15) Vierelä Teija 1.18.00, 16) Semenoff Sari 1.22.19, 17) Mölläri-Leinonen Maija 1.24.46, 18) Haataja Heli 1.25.29, 19) Suominen Sirpa 1.28.28, 20) Mäkikyrö Linda 1.34.17, 21) Niemelä Liisa 1.36.18, 22) Pyrrö Mervi 1.50.32.

C-rata miehet 2,5km (Läht. 15, kesk. 0, hyl. 3) 1) Kotala Ilkka 19.57, 2) Kotala Markku 23.20, 3) Korteniemi Tuomo 28.00, 4) Tervaskanto Oiva 28.06, 5) Anttalainen Risto 31.23, 6) Merkkiniemi Pentti 32.15, 7) Wuotila Kimmo ja Lähteenkorva Esa 46.00, 8) Koivuranta Vesa-Pekka 51.29, 9) Sirkka Sauli 1.07.14, 10) Torkko Markku 1.22.22.

C-rata naiset 2,5km (Läht. 32, kesk. 0, hyl. 2) 1) Määttä Annu 25.29, 2) Virtanen Maiju 25.46, 3) Koivuranta-Virtanen Sanna 31.07, 4) Virtanen Minttu 35.51, 5) Kangas Sanna 37.28, 6) Merkkiniemi Riitta 38.05, 7) Simanainen Katja 38.26, 8) Bergman Heidi 39.43, 9) Haataja Lilli 39.54, 10) Lindholm Anne 41.20, 11) Varis Tuula 45.13, 12) Näpänkangas Aino 46.46, 13) Lämsä Arja 1.00.02, 14) Hyvärinen Anne 1.04.09, 15) Kauppinen Marja-Leena 1.04.18, 16) Tams Hille 1.12.48, 17) Heikkinen Pirjo 1.13.24, 18) Honkasaari Helena 1.23.13.

D-rata miehet 1,9km (Läht. 5, kesk. 0, hyl. 0) 1) Haataja Vili 23.20, 2) Nikumaa Jarmo 35.41, 3) Kainulainen Veikko 36.32, 4) Memonen Leo ja Niilo 39.16, 5) Kämäräinen Väino-Matias 1.05.29.

D-rata naiset 1,9km (Läht. 6, kesk. 0, hyl. 0) 1) Virtanen Tiia 25.25, 2) Pitkämäki Ebba 28.54, 3) Kivelä Selma 32.17, 4) Keskitalo Henna 38.18, 5) Oikarinen Amalia 42.52, 6) Johanssen Enni 55.08.

POSIO:

Posio-rastit jatkuivat hienossa syyssäässä Soukkavaarassa. Ratamestareina toimineet Veli Jumisko ja Jouni Vuollet olivat laatineet hienot radat, joita kävi kiertämässä yhteensä 29 suunnistajaa. Illan erikoisuutena oli live-lähetys Pyrinnön Instagram-tilille, jossa seurattiin yhden suunnistajan menoa maastossa - käy kurkkaamassa, jos et katsonut livenä!

A-rata 5,3km (Läht. 10, kesk. 1, hyl. 0) 1) Harri Mäki 49.12, 2) Sampo Rahko 52.34, 3) Seppo Linjakumpu 1.06.41, 4) Anse Määttä 1.08.36, 5) Marko Kursukangas 1.09.49, 6) Mikko Mursu 1.18.03, 7) Sakari Ollila 1.24.48, 8) Satu Teperi 1.38.48..

B-rata 2,8km (Läht. 8, kesk. 0, hyl. 1) 1) Samuel Hyry 43.52, 2) Sanna ja Jaakko Hyry 53.16, 3) Aleksi Ahoniemi ja Antti Pietilä  57.20, 4) Unto Määttä 1.17.43, 5) Marjo Ruokamo  1.54.47.

C-rata 1,4km (Läht. 11, kesk. 0, hyl. 0) 1) Siiri ja Sylvi Häkämies 22.44, 2) Veeti Hyry 24.14, 3) Reetta ja Arvo Häkämies sekä Sanna Soudunsaari 27.18, 4) Noora ja Leena Ruokamo 28.30, 5) Leena Laukka, Saara Soudunsaari ja Veera Männistö 50.23.

Ravit

JOENSUU:

1. lähtö, sh 2140 m: 1) Kilihakka/Santtu Raitala 34,1 (2,42), 2) Renki Rols 33,4 (31,63).3) Viirin Vilkas 32,6 (19,46).4) Sohvin Miina 34,4 (20,74).poissa: 10. Toto (2-7-12): 2,42 1,56-3,54-4,05 33,51.

2. lähtö, lv 2140 m: 1) Trapasso/Santtu Raitala 17,3a (1,44), 2) Electric Cherry* 17,4a (5,57).3) Jane Boost 17,9a (17,73).4) Börjesin 18,0a (34,42). Toto (9-2-4): 1,44 1,08-1,32-1,70 2,58.

3. lähtö, lv 2160 m Nuorten Sarja 2022: 1) Crystal Combo/Henri Bollström 16,8 (28,23), 2) Bitcoin Evo 16,8 (1,55).3) Little Missy 17,2 (35,69).4) Next To Wheels 16,7 (63,06).poissa: 3, 12, 14. Toto (7-5-10): 28,23 4,05-1,32-4,61 15,46.

4. lähtö, Toto65-1, lv 1640 m: 1) Amazing Warrior/Iikka Nurmonen 12,8a (2,74), 2) Thai Profit 12,9a (1,58).3) Quick Vald 13,4a (20,99).4) Leader Brodde 13,4a (41,36). Toto (8-4-5): 2,74 1,09-1,07-1,50 1,47.

5. lähtö, Toto65-2, sh 1640 m: 1) Mieletön Melinda/Tapio Perttunen 27,0a (9,49), 2) Sävel-Meri 27,0a (3,98).3) Armando 27,3a (20,62).4) Sinkun Cunkku 27,6a (13,99). Toto (7-6-11): 9,49 3,18-2,29-4,86 17,90.

6. lähtö, Toto65-3 Toto4-1, lv 2640 m: 1) Kobe Web/Jani Ruotsalainen 17,7a (7,91), 2) Fu King Fab Press 17,7a (4,44).3) Otto Erich 17,8a (10,73).4) Mr Courvoisier 18,1a (2,59). Toto (4-5-6): 7,91 2,66-2,02-3,69 14,40. Toto4 voitto-osuus: 7,20.

7. lähtö, Toto65-4 Toto4-2 TROIKKA-1, lv 2140 m: 1) Bribes*/Santtu Raitala 14,8a (4,75), 2) War Paint 14,9a (3,8).3) Free From Fines 15,0a (14,22).4) Uncomparable 15,0a (19,98). Toto (10-3-6): 4,75 2,07-2,37-4,58 10,51. Toto4 voitto-osuus: 12,48. Troikka: 238,03.

8. lähtö, Toto65-5 Toto4-3 DUO-1, sh 3140 m: 1) Vixeli/Tapio Perttunen 25,0 (1,72), 2) Vilju 26,6 (47,25).3) Lumettaja 26,9 (9,7).4) Virin Urho 26,9 (20,9). Toto (10-7-6): 1,72 1,26-4,43-2,49 27,04. Toto4 voitto-osuus: 14,50.

Jalkapallo

MESTARIEN LIIGA:

Miesten Mestarien liiga, lohkovaiheen 1. kierrosta tiistaina:

E-lohko:

Dinamo Zagreb–Chelsea 1–0 (1–0)

13. Mislav Orsic 1–0.

Salzburg–AC Milan 1–1 (1–1)

28. Noah Okafor 1–0, 40. Alexis Saelemaekers 1–1.

F-lohko:

Celtic–Real Madrid 0–3 (0–0)

56. Vinicius Junior 0–1, 60. Luka Modric 0–2, 77. Eden Hazard 0–3.

Leipzig–Shahtar Donetsk 1–4 (0–1)

16. Marian Shved 0–1, 57. Mohamed Simakan 1–1, 58. Shved 1–2, 76. Myhailo Mudryk 1–3, 85. Lassina Traore 1–4.

G-lohko:

Dortmund–FC Kööpenhamina 3–0 (2–0)

35. Marco Reus 1–0, 42. Raphael Guerreiro 2–0, 83. Jude Bellingham 3–0.

Sevilla–Manchester City 0–4 (0–1)

20. Erling Haaland 0–1, 58. Phil Foden 0–2, 67. Haaland 0–3, 90. Ruben Dias 0–4.

H-lohko:

PSG–Juventus 2–1 (2–0)

5. Kylian Mbappe 1–0, 22. Mbappe 2–0, 53. Weston McKennie 2–1.

Benfica–Makkabi Haifa 2–0 (0–0)

50. Rafa Silva 1–0, 54. Alejandro Grimaldo 2–0.

TAMPERE:

Naisten MM-karsintaa, Euroopan alueen lohko A:

Suomi–Ruotsi 0–5 (0–2)

17. Stina Blackstenius 0–1, 29. Lina Hurtig 0–2, 63. Linda Sembrant 0–3, 68. Rebecka Blomqvist 0–4, 90. Fridolina Rolfö 0–5.

Suomi: Tinja-Riikka Korpela (kapt.); Emma Koivisto, Natalia Kuikka (46. Emmi Siren), Anna Westerlund, Elli Pikkujämsä; Heidi Kollanen (46. Amanda Rantanen), Olga Ahtinen, Eveliina Summanen (40. Emma Peuhkurinen), Ria Öling; Linda Sällström (81. Jutta Rantala), Jenny Danielsson (62. Sanni Franssi).

Ruotsi: Jennifer Falk; Nathalie Björn, Linda Sembrant, Magdalena Eriksson (kapt.); Olivia Schough (79. Johanna Rytting Kaneryd), Filippa Angeldahl (72. Hanna Bennison), Elin Rubensson, Fridolina Rolfö; Kosovare Asllani (60. Madelen Janogy), Stina Blackstenius (60. Rebecka Blomqvist), Lina Hurtig (60. Jonna Andersson).

Nyrkkeily

GLIWICE, PUOLA:

Naisten kv. turnaus, suomalaistuloksia:

Alle 50 kg: Nazim Kyzaibai Kazakstan–Pihla Kaivo-oja Suomi 3–0.

Alle 54 kg: Zhaina Shekerbekova Kazakstan–Vilma Viitanen Suomi 3–0.

Viitanen on vaihtanut 57-kiloisista 54 kilon sarjaan.

Suomalaiset valmistautuvat lokakuisiin EM-kilpailuihin.

Pyöräily

MONASTERIO DE TENTUDIA, ESPANJA:

Maantiepyöräilyn Espanjan ympäriajo:

17. etappi, Aracena–Monasterio de Tentudia, 162,3 km: 1) Rigoberto Uran Kolumbia, EF 3.42.28, 2) Quentin Pacher Ranska, FDJ sama aika, 3) Jesus Herrada Espanja, Cofidis jäljessä 2 sekuntia, 4) Marc Soler Espanja, UAE –15, 5) Kenny Elissonde Ranska, Trek –26, 6) Clement Champoussin Ranska, AG2R –29.

Kokonaiskilpailun tilanne 17/21 etapin jälkeen: 1) Remco Evenepoel Belgia, Quick-Step 65.14.05, 2) Enric Mas Espanja, Movistar –2.01, 3) Juan Ayuso Espanja, UAE –4.51, 4) Carlos Rodriguez Espanja, Ineos –5.20, 5) Miguel Angel Lopez Kolumbia, Astana –5.33, 6) Joao Almeida Portugali, UAE –6.51.

Torstaina ajetaan 192 kilometrin etappi Trujillosta Alto de Piornaliin.

Tennis

NEW YORK:

Kauden 4/4 grand slam -turnaus, Yhdysvaltain avoin mestaruuskilpailu, puolivälieriä:

Miesten kaksinpeli: Casper Ruud Norja (5)–Matteo Berrettini Italia (13) 6–1, 6–4, 7–6 (7–4), Karen Hatshanov (27)–Nick Kyrgios Australia 7–5, 4–6, 7–5, 6–7 (3–7), 6–4, Ruud ja Hatshanov kohtaavat välierissä.

Naisten kaksinpeli: Ons Jabeur Tunisia (5)–Ajla Tomljanovic Australia 6–4, 7–6 (7–4), Caroline Garcia Ranska (17)–Coco Gauff USA (12) 6–3, 6–4. Jabeur ja Garcia kohtaavat välierissä.

Miesten nelinpeli: Sebastian Cabal Kolumbia/Robert Farah Kolumbia (13)–Harri Heliövaara Suomi/Lloyd Glasspool Britannia (11) 7–6 (7–5), 6–2.

Keskiviikko-Jokeri

Jokerinumero: 1 1 5 5 1 0 0

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 19 kpl voitto-osuus 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 7 kpl voitto-osuus 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e.

Vikinglotto

Päänumerot: 13, 19, 26, 35, 36, 40

Vikingnumero: 2

Plusnumero: 21

Voitonjako: 6+1 oikein 1 kpl voitto-osuus 10 767 576,80 e, 6 oikein 129 336,30 e, 5+1 oikein 25 953,07 e, 5 oikein 1 016,59 e, 4+1 oikein 70,83 e, 4 oikein 30,85 e, 3+1 oikein 10,98 e, 3 oikein 5,46 e

Plusnumero (viisinkertaistaa voiton): 6 oikein 0,00 e, 5+1 oikein 0,00 e, 5 oikein 0,00 e, 4+1 oikein 354,15 e, 4 oikein 154,25 e, 3+1 oikein 54,90 e, 3 oikein 27,30 e, Plus oikein 5,00 e

Keno

Keskiviikko 7. 9.

Päiväarvonta: 4, 5, 12, 18, 21, 23, 24, 27, 29, 31, 32, 33, 38, 41, 44, 49, 51, 56, 59, 64

Kunkkunumero: 4.

Ilta-arvonta: 2, 3, 9, 12, 13, 14, 16, 19, 20, 22, 29, 34, 35, 47, 53, 54, 57, 63, 64, 66

Kunkkunumero: 29.

Eurojackpot

Tiistaiarvonta 6.9.

Päänumerot: 6, 10, 11, 20, 38

Tähtinumerot: 3, 9

Voitonjako: 5+2 oikein ei yhtään kappaletta, 5+1 oikein 413 557,20 e, 5 oikein 413 557,20 e, 4+2 oikein 5 676,50 e, 4+1 oikein 268,90 e, 3+2 oikein 122,80 e, 4 oikein 100,90 e, 2+2 oikein 19,20 e, 3+1 oikein 17,70 e, 3 oikein 15,70 e, 1+2 oikein 9,60 e, 2+1 oikein 9,00 e.

Tiistai-Jokeri

Jokerinumero: 9 4 8 6 1 6 9

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 14 kpl voitto-osuus 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 6 kpl voitto-osuus 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e.

TV-urheilu torstaina

Yle TV2: 14.40 Koripallon EM:  Suomi  - Hollanti.

VeikkausTV: 13.20, 15.00, 18.00, 18.07, 19.20 Ravit. 15.15, 19.53 Koripallon EM: Kroatia–Ukraina. 18.00 Koripallon EM: Viro–Kreikka. 18.30 Koripallon EM: Tshekki–Israel. 18.30 CHL: Mountfield HK–Grenoble. 19.00 CHL: Tappara–Slovan Bratislava. 20.15 CHL: HK SZ Olimpija–TPS. 20.45 CHL: Zug–Grizzlys Wolfsburg, Zürich–GKS Katowice. 21.00 CHL: Eisbären Berlin–Frölunda HC. 22.00 Koripallon EM: Serbia–Puola, Iso-Britannia–Italia.

AlfaTV: 12.00 Pyöräily: Tour of Hellas. 13.00 Ratamoottoriveneilyn SM-sarja.

C More: 18.30 Ravit. 20.05 CHL: Olimpija Ljubljana–TPS.

C More Max: 08.00, 19.50 Rallin MM Kreikka.

C More Sport 1: 20.00 Timanttiliiga.

C More Sport 2: 18.50 CHL: Tappara–Slovan Bratislava.

Discovery+: 12.40, 15.30, 19.20 Pyöräily. 18.50 CHL: Tappara–Slovan Bratislava. 19.30, 20.00 Timanttiliiga.

Eurosport 1: 03.00, 18.00, 20.00 Tennis. 14.30 Pyöräily.

Eurosport 2: 18.20 Pyöräily.

Ruutu: 15.00 Golf, Ladies European Tour. 16.25 Poikien Superpesis: Kouvolan Pallonlyöjät–Veteli Pesis. 18.30 Ravit.

V sport 1 Suomi: 19.35 UEL: Zürich–Arsenal. 21.50 UECL: West Ham–FCSB.

V sport 2 Suomi: 19.00, 21.40 Jalkapallostudio. 19.40 UEL: HJK–Real Betis. 21.55 UEL: Manchester United–Real Sociedad.

V sport + Suomi: 14.50 Koripallon EM: Suomi–Hollanti. 19.35 UEL: Ludogorets–Roma. 21.50 UEL: Lazio–Feyenoord.

V sport 1: 14.50 Koripallon EM: Suomi–Hollanti. 19.40 UEFA Conference League: Fiorentina–RFS. 21.55 UEFA Conference League: West Ham–FCSB.

V sport premium: 19.00, 21.45, 00.00 Europa League -studio. 19.40 UEFA Europa League: Malmö FF–Braga. 21.55 UEFA Conference League: Shamrock Rovers–Djurgården.

V sport football: 19.40 UEFA Europa League: Ludogorets–Roma. 21.55 UEFA Europa League: Lazio–Feyenoord.

V sport golf: 14.00 DP World Tour. 23.00 LPGA Tour.

Viaplay: 14.00 DP World Tour: BMW PGA Championship. 14.50 Koripallon EM-kilpailut: Suomi–Hollanti. 17.30, 20.30, 22.55, 23.00 Queen & King of the Court: European Finals. 19.00 UEFA Europa League: Malmö FF–Braga, HJK–Betis. 19.35 UEFA Europa League: Ludogorets–Roma, Zürich–Arsenal. 19.40 UEFA Europa Conference League: Austria Wien–Hapoel Be'er Sheva, Ballkani–Cluj, Nice–Köln, Slovácko–Partizan, Villarreal–Lech Poznań, Anderlecht–Silkeborg, Fiorentina–RFS, Hearts–Basaksehir. 19.40 UEFA Europa League: Union Berlin–Union Saint-Gilloise, Fenerbahçe–Dynamo Kiova, Larnaca–Rennes, PSV–Bodø/Glimt. 20.00 Käsipallon Bundesliiga: Gummersbach–Magdeburg. 21.45 UEFA Europa Conference League: Shamrock Rovers–Djurgården. 21.50 UEFA Europa Conference League: West Ham–FCSB. 21.50 UEFA Europa League: Lazio–Feyenoord, Man United–Real Sociedad. 21.55 UEFA Europa Conference League: Basel–Pyunik, Slovan Bratislava–Zalgiris, Sivasspor–Slavia Praha, Molde–Gent, Dnipro-1–AZ Alkmaar, Vaduz–Apollon, Ferencváros–Trabzonspor 21.55 UEFA Europa League: Belgradin Punainen tähti–Monaco, Nantes–Olympiacos, Freiburg–Qarabağ, Sturm Graz–Midtjylland, Omonia–Sheriff. 23.00 Major League Baseball: Brewers–Giants.