Ranualla viikonloppuna tapahtunut kuolonkolari, missä suuronnettomuuskin oli lähellä, on herättänyt jälleen keskustelun Lapin teiden talvikunnosta.
Moni teillä ammatikseen tai puoliammatikseen liikkuva pitää talvisten liikenneonnettomuuksien syynä tai vähintään osasyynä maanteiden aikaisempaa huonompaa kuntoa. Muutoksen taustalla uskotaan olevan säästöt eli teiden kunnossapitourakoiden liian pitkälle viety kilpailuttaminen.
Lapin ely-keskus ja poliisi selittävät kantatie 78:n kolarisumaa huonolla tuurilla ja vaikeilla keliolosuhteilla (LK/PS 5.1.).
Lapin teillä on kuollut 2014-2015 yhteensä 20 ihmistä, joista viisi kyseisellä Ranuantiellä. Tieosuus on ollut ely-keskuksen erityistarkkailussa viime keväällä tapahtuneesta kuolonkolarista lähtien. Turmat ovat sattuneet tien eri kohdissa.
Eniten liikenneonnettomuuksia tapahtuu yhä Torniosta Kilpisjärvelle johtavalla valtatie 21:lla, jonka korjaus- ja parannustöihin valtio on luvannut vihdoin rahaa. Käsivarren tien erityisongelmana on raskas liikenne ja varsinkin ulkolaiset rekat, joilla on alla kesärenkaat talvellakin.
Tähän on luvassa muutos uuden tieliikennelain myötä. Lakiesitys edellyttää, että isojen ajoneuvojen vetävien pyörien on oltava talvirenkaita, joita on käytettävä joulukuusta maaliskuuhun aina, kun keli tai sää sitä edellyttävät.
Muutos on tervetullut. Samaa ei voi sanoa uudistuksesta, jolla luovuttaisiin henkilöautojen osalta joulu-helmikuun ehdottomasta talvirenkaiden käyttöpakosta (LK/PS 31.12.) Jos virkamiestyöryhmän esitys toteutuu, henkilöautoihin pitää vaihtaa talvirenkaat marras-maaliskuussa vain liukkaalla kelillä. Sitä, kuka kelin liukkauden määrittelee, ei lakiesityksessä kerrota.
Muutosta on perusteltu aikaisempaa leudoimmilla talvilla, teiden kulumisen ja liikennepäästöjen vähentämisellä sekä normien purkamisella.
Perustelut ovat sinänsä hyvät, mutta vaarana on, etteivät kaikki autoilijat ole luottamuksen arvoisia. Osa maanteillä liikkuvista rikkoo jo nyt renkaitten turvamääräyksiä vaarantaen paitsi oman myös lainkuuliaisten autoilijoiden hengen.
Ihmishenki ajaa aina rahan ja yksilönvapauden ohi. Siksi Lapin maanteiden talvikunnosta ei pidä tinkiä, eikä kesärenkaita pidä sallia talvikäyttöön.