Uutisten viikko: Näin koulut saavat Lapin Kansan di­gi­tun­nuk­set käyt­töön­sä

Nuorten median käyttö: Tik­to­kin suosio uu­tis­läh­tee­nä kasvaa no­peas­ti, mutta nuoret myös suh­tau­tu­vat kriit­ti­ses­ti sen luo­tet­ta­vuu­teen

Lahjoitus: Lapin moot­to­ri­kelk­kai­li­jat saivat vielä yhden jun­nu­kel­kan va­ras­te­tun tilalle

Mainos: Tilaa Lapin Kansa Digi koko vuodeksi samaan hintaan: 12,90 € / kk + 1 kk kaupan päälle, tilaa tästä

Kenian Faith Ki­pye­gon lä­hen­te­li Ti­mant­ti­lii­gas­sa naisten 1 500 metrin maail­man­en­nä­tys­tä

Monaco
Kenialainen Faith Kipyegon hurjastili liki maailmanennätyksen naisten 1500 metrillä.
Kenialainen Faith Kipyegon hurjastili liki maailmanennätyksen naisten 1500 metrillä.
Kuva: Sebastien Nogier

Kenialaisjuoksija Faith Kipyegon uhkaili keskiviikkona yleisurheilun Timanttiliigan kilpailuissa naisten 1 500 metrin maailmanennätystä. Maailmanmestaruuden heinäkuussa voittanut Kipyegon jäi Monacossa voittoajallaan 3.50,37 ME-ajasta vain kolme sekunnin kymmenystä.

Matkan maailmanennätys 3.50,07 on etiopialaisen Genzebe Dibaban nimissä.

Naisten 100 metrillä jamaikalainen maailmanmestari Shelly-Ann Fraser-Pryce pinkoi kauden kärkiajan 10,62. Kilpailun taso oli kivikova, sillä seitsemän naista alitti 11 sekuntia.

Harvemmin juostun miesten 1 000 metriä voitti 1 500 metrin maailmanmestari Britannian Jake Wightman. Hän juoksi 1 000 metrin kauden kärkiajan 2.13,88.

Miesten 110 metrin aitajuoksussa Yhdysvaltojen Grant Holloway alitti 13 sekuntia voittoajallaan 12,99. 200 metrin ykkönen oli Yhdysvaltojen Noah Lyles hyvällä ajalla 19,46.

Monaco: Timanttiliigan 10/13 kilpailu:

Naiset:

100 m: 1) Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika 10,62 (kk), 2) Shericka Jackson Jamaika 10,71, 3) Marie-Josee Ta Lou Norsunluurannikko 10,72.

400 m: 1) Shaunae Miller-Uibo Bahama 49,28, 2) Candice McLeod Jamaika 49,87, 3) Sada Williams Barbados 50,10.

800 m: 1) Natoya Goule Jamaika 1.56,98, 2) Sage Hurta USA 1.57,85, 3) Olivia Baker USA 1.58,05.

1 500 m: 1) Faith Kipyegon Kenia 3.50,37 (kk), 2) Heather MacLean USA 3.58,89, 3) Elise Cranny USA 3.59,06.

400 m aj: 1) Rushell Clayton Jamaika 53,33, 2) Janieve Russell Jamaika 53,52, 3) Gianna Woodruff Panama 54,13.

3 000 m e: 1) Werkuha Getachew Etiopia 9.06,19, 2) Zerfe Wondemagegn Etiopia 9.06,63, 3) Elizabeth Bird Britannia 9.07,87.

Seiväs: 1) Nina Kennedy Australia 466, 2) Sandi Morris USA 466, 3) Aikaterini Stefanidi Kreikka 466.

Kolmiloikka: 1) Yulimar Rojas Venezuela 15,01, 2) Shanieka Ricketts Jamaika 14,91, 3) Tori Franklin USa 14,86.

Keihäs: 1) Kelsey-Lee Barber Australia 64,50, 2) Haruka Kitaguchi Japani 62,37, 3) MacKenzie Little Australia 61,76.

Miehet:

200 m: 1) Noah Lyles USA 19,46, 2) Erriyon Knighton USA 19,84, 3) Michael Norman USA 19,95.

1 000 m: 1) Jake Wightman Britannia 2.13,88 (kk), 2) Marco Arop Kanada 2.14,35, 3) Clayton Murphy USA 2.15,73.

3 000 m: 1) Thierry Ndikumwenayo Burundi 7.25,93 (kk), 2) Berihu Aregawi Etiopia 7.26,81, 3) Grant Fisher USA 7.28,48.

110 m aj: 1) Grant Holloway USA 12,99, 2) Trey Cunningham USA 13,03, 3) Hansle Parchment Jamaika 13,08.

Korkeus: 1) Mutaz Essa Bareshim Qatar 230, 2) Sanghyeok Woo Etelä-Korea 230, 3) Hamish Kerr Uusi-Seelanti 225.

Pituus: 1) Maykel Masso Kuuba 835, 2) Miltiadis Tentoglou Kreikka 831, 3) Marquis Dendy USA 831.