Keminmaan Veden toimitusjohtaja Esa Rauhalan, 66, työkammalla ei enää saa tukkaa siistiin kuntoon. Kammassa on vain muutama piikki jäljellä, sillä mies jää eläkkeelle kuluvan vuoden lopulla.
–Tulin Keminmaan kunnalle putkimestariksi kolmekymmentä vuotta sitten. Sitä ennen työskentelin Tervolan vesihuollossa. Jos nyt pitäisi valita työura uudelleen, niin päätyisin samaan ratkaisuun. Olen viihtynyt vesihuoltoalalla, Rauhala kertoo.
Keminmaalaisten hanavesi on kokonaan pohjavettä. Sitä pumpataan lentokentän takaa Elävän lähteen lähistöltä. Keminmaan Vedellä on vedenottamot myös Länsi-Koskella ja Liedakkalassa. Maulan Vesihuolto Oy toimii Maulan kylän alueella.
–Keminmaalaisten vesi on erittäin hyvälaatuista. Pienenä miinuksena on veden kovuus, joka aiheuttaa lähinnä esteettistä haittaa eli se saostuu lämmetessään. Esimerkiksi sekoittajan päälle jäänyt vesiläiskä muuttuu kuivuessaan harmaaksi. Kun itse käyn saunassa, pyyhin sekoittajan ja kiukaan reunan kuivaksi. Siihen menee aikaa 20 sekuntia, Esa Rauhala kertoo.
Keminmaan Vesi haluaa palvella asiakkaitaan mahdollisimman hyvin.
–Pitää muistaa, mistä me saamme rahoituksen. Se tulee asiakkailtamme eli veden käyttäjiltä. Uusimme saamillamme vesimaksuilla viemäri- ja vesijohtoverkostoa vuosittain noin 350 000 eurolla. Verkon saneeraukselle on tarvetta vielä vuosikausia.
Viemäriverkostosta pääosa sukitetaan ja huonokuntoiset vesiputket joudutaan usein vaihtamaan. Verkoston huoltamiseen on myös muita vaihtoehtoja.
–Pääasia on se, että verkostovelkaa ei pääse syntymään kohtuuttomasti. Nykyisillä veden hinnoilla pystymme elämään. Veden hinta on meillä koko Suomeen verrattuna suunnilleen keskiluokkaa. Alueellisesti verrattuna se on edullista.
Keminmaan Veden omistama vedenpuhdistamo sijaitsee Kemijoen länsirannalla lähellä venesatamaa. Puhdistamo otettiin käyttöön jo vuonna 1983. Puhdistetut jätevedet ohjataan Kemijokeen.
–Jätevedenpuhdistamo on uusittu nykyaikaiseksi laitokseksi. Esimerkiksi sen konekanta on kokonaan uutta. Automatiikka huolehtii, että järjestelmä toimii. Jos puhdistamolla tulee häiriötilanne, siitä tulee viesti minun ja myös työkavereiden puhelimiin.
Häiriötilanteita ei voi täysin välttää.
–Kemin Ilmoituslehden jakaja jätti kerran lehdet jakamatta ja työnsi lehtipinkat viemäriverkostoon. Ne tukkivat putket ja aiheuttivat häiriöitä monessa paikkaa. Pinkoissa näkyi lehden nimi ja ilmestymispäivä, joten jakajan henkilöllisyys saatiin helposti selville, Rauhala naurahtaa.
Keminmaan Vesi Oy:llä on Pohjois-Suomen ympäristölupaviraston vuonna 2006 myöntämä jätevedenpuhdistamon ympäristölupa.
–Luvassa on määritelty raja-arvot tietyille pitoisuuksille. Alitamme ne arvot selvällä marginaalilla. Kukaan paikallinen ihminen ei ole valittanut ainakaan minulle jokeen menevän jäteveden laadusta, Esa Rauhala sanoo.
Keminmaan Vesi Oy on Keminmaan kunnan omistama yhtiö. Kunnan päättävissä elimissä pohditaan parasta aikaa Keminmaan Veden ja Keminmaan Energian mahdollista yhteistä yhtiötä. Rauhalan seuraajaksi tulee Pasi Pohjanen korkeintaan vuoden määräaikaisella työsuhteella. Tällä hetkellä Keminmaan Vesi työllistää yhdeksän henkilöä.
–Haemme yhtiöön myös verkostomestaria. Tällä hetkellä tie- ja vesirakennuspuolella työllisyystilanne näyttää olevan hyvä, sillä osaavien työntekijöiden löytäminen ei ole helppoa.
Rauhala jää viettämään eläkepäiviään Keminmaan Lautiosaareen.
–Jatkossa käyn enemmän Etelä-Suomessa golfaamassa tutun porukan kanssa. Siellä kausi on pidempi kuin täällä. Myös hiihtämiseen on jatkossa enemmän aikaa. Syksyn harrastuksiin kuuluu hirvijahti ja toimin myös Arppeen Erän puheenjohtajana, Esa Rauhala kertoo.