Easy Living in Kemi -kaupunkifestivaali täyttää taas Kemin keskustan ja sisäsataman 14.–23. heinäkuuta.
Järjestäjät lupaavat kymmenen päivää monipuolista ohjelmaa niin lapsille, nuorille kuin aikuisille.
–Löytyy ohjelmaa, jota voi seurata sivusta sekä ohjelmaa, johon pääsee itse osallistumaan, kaupunkikeskusyhdistys Kemitiimin toiminnanjohtaja Kati Klaavuniemi summaa.
Musiikin ystävät saavat valita isosta tyylilajien kirjosta, innokas liikkuja taas pääsee vaikka geokätköilemään tai tanssikurssille. Uusia liikkeitä voi sitten testailla vaikkapa jälkimmäisen festivaalilauantain Juicerockissa.
Festivaali tuo kaupunkiin sellaiset maanlaajuisesti tunnetut artistinimet kuin Lauri Tähkä ja Vuoden Artisti -yleisöäänestyksen Emma-gaalassa voittanut Youtube-tähti ja räppäri Arttu Lindeman .
Kemin ensimmäiseen tubemiittiin saapuu Arttu Lindemanin lisäksi ainakin viime vuoden suosituimmaksi tubettajaksi valittu Jaakko Parkkali .
Isossa osassa ovat tietenkin myös paikalliset tekijät. Jo nyt on käynnissä kutsukilpailu, jonka tiimoilta viisi lauluntekijää parhaillaan työstää kukin omaa Kemi-biisiään. Heinäkuun alussa kemiläiset pääsevät valitsemaan kappaleista suosikkinsa.
Festivaaliviikon takana ovat Kemitiimi ja Kemin kaupunki. Tänä vuonna ohjelmaa on järjestämässä entistä useampi taho pyöräilijöistä ja golffareista matkaoppaisiin.
–Yhteistyökumppanit ovat olleet heti innolla ideoimassa tapahtumia, Klaavuniemi kiittelee.
–Pienestäkin tapahtumasta voi tulla hitti, kun se on mukana tällaisessa isossa kokonaisuudessa.
Perinteisistä tapahtumista mukana ovat jälleen muun muassa lastenfestari Rondelli ja Kesäkissa Blues, joka levittäytyy nyt sisäsataman ravintoloihin.
Nuorisotyön bändileiri puolestaan laajenee tänä vuonna Meri-Lapin bändileiriksi, kun mukana ovat myös Tornio ja Haaparanta.
Festivaaliviikon perjantaina juhlitaan satavuotiasta Suomea kemiläisittäin. Kemin kaupunki tarjoaa kakkukahvit kaupunkilaisille, ja päivä täyttyy paikallisesta osaamisesta.
Rokkineuvoksen kulttuuriklubilla haastatellaan vielä julkistamatonta paikallista kuuluisuutta. Kävelykatukin saa väriä pintaansa, kun kaupunkilaiset pääsevät mukaan maalaamaan jättiläismäistä räsymattoa katuun.
Perjantai-iltana herätetään henkiin takavuosilta tuttu Kemi-rock jossa kuullaan muun muassa Trauma-yhtyeen paluukeikka.
–Kemin voimavara on yhteisöllisyys ja yhdessä tekeminen, se täällä osataan. Kemiläiset voivat olla rinta rottingilla – ei missään muualla pystytä tekemään kymmenen päivän ilmaisfestaria, Klaavuniemi kehuu.
Ohjelma on haluttu pitää tuttuun tapaan pääasiassa ilmaisena, jotta mahdollisimman monen olisi mahdollista osallistua. Lauri Tähkän konsertti tulee kuitenkin olemaan maksullinen.
Festivaaliviikko järjestetään nyt kolmatta kertaa.
Viime vuonna reilun 30 tapahtuman kokonaisuus keräsi 20 000 kävijää. Tänä vuonna tapahtumia on ainakin kymmenen lisää, joten järjestäjät odottavat yleisömäärän nousevan vähintään samoihin lukemiin.
–Viimeksi meillä oli todella hyvä tuuri kelien suhteen. Kesän ensimmäinen ja melkein ainoa lämmin viikko sai ihmiset liikkeelle, Kati Klaavuniemi muistuttaa.
–Tivolin väki on kyllä kehunut kemiläisiä, että sadepäivänäkin he tulevat sadevaatteet päällä tivoliin, Klaavuniemi nauraa.
Uutta ohjelmassa ovat esimerkiksi eriteemaiset kävelykierrokset sekä Urban Camp, nuorten metsäleiri keskellä kaupunkia.
–Joka vuosi halutaan keksiä jotain uutta, eikä nojata pelkkään nostalgiaan, nuorisotyön Tuomas Laajoki vakuuttaa.
Tapahtuman kehittyessä ideat jalostuvat, ja jotain jää poiskin.
–Ensimmäisenä vuonna testattiin 24h-tapahtumaa, jossa oli ohjelmaa 24 tuntia putkeen. Se oli ihan kivaa, mutta ei siinä mitään järkeä ollut, Kati Klaavuniemi nauraa.