KD:n Sari Es­sayah: Kaikki vaih­to­eh­dot avoi­mi­na pöy­däl­lä

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah sanoo, että mahdollisesta osallistumisesta uuteen hallitukseen keskustellaan puolueen eduskuntaryhmässä ja puoluehallituksessa.

–Nyt maassa on todennäköisesti hallituskriisi, ja sitä lähdetään nyt ratkomaan, Essayah sanoi Naantalin Kultarannassa.

Essayahin mukaan on aivan liian aikaista sanoa, millä ehdoilla kristillisdemokraatit voisivat olla mukana uudessa hallituksessa. Hallitusohjelmasta joudutaan uutta hallitusta muodostettaessa neuvottelemaan Essayahin mukaan joka tapauksessa.

Essayahin mukaan kaikki vaihtoehdot ovat nyt avoimina pöydällä: uusi hallitus saatetaan muodostaa nykyisen eduskunnan pohjalta tai maassa saatetaan järjestää ennenaikaiset vaalit.

Ilmoita asiavirheestä