Kauppatori avasi kesäkautensa toukokuun 29. päivänä, mutta torin varsinaisia avajaisjuhlia vietetään vasta juhannuksen korvalla.
– Päivää ei ole vielä lyöty lukkoon, mutta avajaisjuhlat pidetään juhannusviikolla joko tiistaina tai keskiviikkona. Ohjelmassa on ainakin elävää musiikkia sekä kakkukahvitarjoilu. Suunnittelemme jotain ohjelmaa myös lapsille.
– En ole vielä koskaan nähnyt, että Kauppatorilla menisi 500 ihmisen raja rikki, enkä pidä sitä todennäköisenä nytkään. Alue on muutenkin niin laaja, ettei aivan sumpussa tarvitse olla. Tarvittaessa voimme rajata alueen ja kontrolloida sisäänpääsyä.
– Olemme laatineet pelisääntöjä torimyyjien kanssa yhteisymmärryksessä. Myyntikojuille on asennettu pleksejä ja käsidesiä on tarjolla. Myös turvavälejä on noudatettava. Nämä ovat samoja normiehtoja torialueilla kautta Suomen.
–Kahvilat saavat nyt olla taas auki, mutta suosittelemme, että asiakkaat istuisivat mieluummin ulkona kuin sisällä. Myyjät ovat kertoneet, että suurin osa asiakkaista haluaakin kahvitella ulkona.
Torin istuinpenkkejä on käyty siirtelemässä hieman väljemmin. Kesäkukat tulevat torille vähän ennen juhannusta.
– Torin asiakkaille on tehty kauan odotettu vesivessa, jonka ulkopuolelle on lisätty myös käsienpesupiste. Torille on tullut myös uusi ruokaravintola, joten torilla voi nyt käydä myös lounastamassa. Kevät- ja kesämarkkinat on jouduttu tänä vuonna perumaan, mutta elokuuksi on suunnitteilla iso markkinointitapahtuma alueen yritysten kanssa.
– Sen lisäksi torin valvontaa on tehostettu videovalvonnalla, koska ilkivaltaa on esiintynyt.
– Kyllä ovat. Torin laidalla on noin kuusikymmentä kirpputoripaikkaa. Myyjien omalla vastuulla on riittävien turvavälien pitäminen ja hygieniaohjeiden noudattaminen.
–Säännöt ovat täysin samat kuin aikaisemminkin, eli yksi myyjä yhdelle ruudulle. Jos on mahdollista, oma paikka kannattaa valita niin, ettei olla aivan toisen kyljessä. Tilaa kyllä on. Myyntiä peräkärrystä tai ajoneuvosta ei sallita.