Kat­ke­roi­tu­nut ma­keis­teh­taan ex-omis­ta­ja avasi tulen Mos­ko­vas­sa

Poliisin erikoisjoukot etsivät keskiviikkoiltana Moskovassa makeistehtaan entistä omistajaa, joka tappoi yhden ihmisen ja haavoitti kolmea tehtaassa kaupungin kaakkoisosassa. Haulikolla aseistautunut mies oli ennen veritekoja joutunut sanaharkkaan tehtaan nykyjohdon kanssa, kertoo venäläinen Sputnik -uutistoimisto.

Mies puhui paikallisen radioaseman kanssa ja väitti, että häneltä huijattiin tehdas väärennettyjen asiakirjojen avulla. Tehtaan konkurssioikeudenkäynnin on määrä alkaa Moskovassa tammikuussa. Mies vakuutti radioasemalle, ettei aio antautua, vaan taistelee "loppuun saakka".

Miehen kerrottiin myös ottaneen panttivankeja, mutta tieto kumottiin myöhemmin. Erikoisjoukot saivat illalla koko tehtaan etsittyä, mutta miestä ei löydetty. Etsintöjä laajennettiin sen jälkeen tehtaan ympäristöön.

Ilmoita asiavirheestä