Kan­sa­lais­puo­lueen pu­heen­joh­ta­jat tekivät kan­te­lun Väy­ry­sen vaa­li­ra­hail­moi­tuk­ses­ta, myös aiemmin tehtyä tut­kin­ta­pyyn­töä täy­den­net­tiin

Kansalaispuolueen puheenjohtaja Sami Kilpeläinen ja varapuheenjohtaja Piia Kattelus jättivät kantelun europarlamentaarikko Paavo Väyrysen vaalirahailmoituksesta. Kantelu jätettiin Valtion talouden tarkastusvirastolle.

Kilpeläinen ja Kattelus ilmoittavat lähettämässään tiedotteessa myös, että poliisille helmikuun lopulla jätettyä tutkintapyyntöä epäillystä Väyrysen ja kampanjapäällikön Seppo Hauta-ahon taloudellisista väärinkäytöksistä on täydennetty.

–Kansalaispuolue ei ole osallistunut millään rahasummalla Valitsijayhdistys A:n eli Paavo Väyrysen presidentinvaalikampanjaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä