Kan­sain­vä­li­ses­ti et­sin­tä­kuu­lu­tet­tu mies otet­tiin kiinni Mos­ko­vas­ta Hel­sin­kiin mat­kal­la ol­lees­ta junasta

Vainikkalaan jäävän junan matkustajat tuodaan Helsinkiin Allegrolla.

Moskovasta Helsinkiin matkalla olleesta junasta tänään kiinni otetusta henkilöstä on voimassa kansainvälinen etsintäkuulutus, kerrotaan Kaakkois-Suomen rajavartiostosta.

Mies otettiin kiinni Tolstoi-junasta Vainikkalassa rajatarkastuksen yhteydessä ennakkotarkastusten perusteella. Hänen epäillään vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta, kertoo Rajavartiolaitos .

Viranomaiset eivät kuitenkaan tässä vaiheessa tarkenna sitä, mistä miestä epäillään.

–Miehen aikaisempi käyttäytyminen viittaa siihen, että hänen epäillään vaarantavan järjestystä ja turvallisuutta. Tutkinta on vielä sen verran kesken, että en voi kertoa tarkemmin, sanoo yleisjohtaja Antti Nygård Kaakkois-Suomen rajavartiostosta.

Nygård ei tarkenna sitäkään, mitä junasta etsitään. Juna jää toistaiseksi Vainikkalaan, jossa se tutkitaan koiran kanssa. Nygård arvioi, että tutkinta kestää noin kello 15:een.

–Tutkinnan tueksi selvitetään, että siellä ei ole mitään ylimääräistä, sanoo Nygård.

Kiinni otettu mies nousi Nygårdin mukaan junaan Moskovassa. Nygård ei tässä vaiheessa kerro, mitä kansallisuutta mies edustaa.

"Ei vaaraa matkustajille"

Junan matkustajat ohjattiin ulos junasta. Tilanne ei Kaakkois-Suomen rajavartioston mukaan aiheuttanut vaaraa matkustajille.

Junan noin 50 matkustajaa saavat korvaavan kyydin Helsinkiin Allegro-junalla, VR:n tiedotuksesta kerrotaan.

–Tarkkaa lukumäärää matkustajista meillä ei ole, sillä Tolstoin liput on varattu venäläisen järjestelmän kautta, kertoi Jaana Åberg VR:n viestinnästä STT:lle.

–He mahtuvat hyvin mukaan Allegron kyytiin, Åberg lisää.

Allegron on määrä saapua Helsinkiin noin kello 15.

Juttua päivitetty kauttaaltaan kello 13.53

Ilmoita asiavirheestä