
Toyotan Kalle Rovanperä voitti Kenian MM-rallin eli Safari-rallin. Hän kukisti toiseksi sijoittuneen tallikaverinsa Elfyn Evansin 52,8 sekunnilla.
Tallipäällikkö Jari-Matti Latvalan Toyota otti neloisvoiton, kun Takamoto Katsuta oli kolmas ja Sebastien Ogier neljäs.
Kauden kuudesta kisasta neljä voittanut Rovanperä johtaa kuljettajien MM-sarjaa 65 pisteellä. MM-sarjassa toisena on Safari-rallissa viidenneksi sijoittunut Hyundain Thierry Neuville.
Rovanperä on MM-sarjassa Safari-rallin viides suomalaisvoittaja kautta aikojen. Safarin voittoon ovat aiemmin yltäneet Hannu Mikkola, Ari Vatanen, Juha Kankkunen ja Tommi Mäkinen.
– Tuntuu hienolta. Kovin ralli, mitä olen ajanut, Rovanperä summasi Safarin antia voittajahaastattelussa.
Toyota vankisti neloisvoitollaan asemaansa tallien MM-sarjan ykkösenä.
– Tiimille iso kiitos. Kaikki siinä ovat tehneet hienoa työtä, Rovanperä kiitteli.
Tallipäällikkö Latvala meni Rovanperän ja Toyotan ylivoiman edessä lähes sanattomaksi.
– Ei minulla ole sanoja, Latvala aloitti.
Rovanperä, 21, on matkalla kaikkien aikojen nuorimmaksi rallin maailmanmestariksi.
– Hän (Rovanperä) rikkoo kaikki rajat ja ennätykset, Latvala ihasteli.
Toyota juhli viimeksi neloisvoittoa Safari-rallissa vuonna 1993.
– Tämä on erittäin harvinaista, Latvala muistutti.
Kisan viimeisellä erikoiskokeella Rovanperä vain varmisteli voittoaan ja huolehti, että pääsi maaliin saakka. Hän oli viimeisen erikoiskokeen kahdeksas lähes 16 sekuntia pohja-ajan kaasutelleesta Neuvillesta.
MM-sarja jatkuu heinäkuun puolivälissä Virossa. MM-sarjasta on jäljellä seitsemän kilpailua.