
Toyotan hurjapää Kalle Rovanperä ajoi Suomen MM-rallin 16. erikoiskokeella jo päivän neljännen pohja-ajan ja kutisti Viron Ott Tänakin eron 11,5 sekuntiin. Esapekka Lapin edelle toiseksi noussut Rovanperä peittosi Tänakin Rapsulan kakkososuudella 1,2 sekunnilla.
– Oli ihan hyvä pätkä taas, se oli tosin aika rajussa kunnossa. Pitoa oli aika paljon enemmän kuin odotimme. Katsotaan, millainen rengaskuluma tulee olemaan, MM-sarjaa ylivoimaisesti johtava Rovanperä jutteli järjestäjien haastattelussa.
Viiden vuoden takainen Jyväskylän-voittaja Lappi oli epäonnekas iltapäivän avausosuudella. Suomalaisen auto osui 15. pätkällä irtokiveen, joka kimposi lopulta Toyotan tuulilasiin aiheuttaen ison särön Lapin näkökentälle.
Rapsulassa Lappi ajoi rikkinäisellä tuulilasilla jääden Rovanperästä selvät 7,2 sekuntia.
– Mitäpä luulet, häiritseeko tämä? En ole nyt oikein juttelutuulella, Lappi sanoi haastattelussa osoittaen sirpaleista tuulilasia.
Lappi on Tänakia nyt 17,2 sekuntia perässä. Suomalaisen ero neljäntenä olevaan Elfyn Evansiin on kymmenisen sekuntia.
Lauantain aamupäivä ajettiin läpi lievässä vesisateessa, mutta päivän päätöspätkät kaasutellaan mukavassa poutasäässä. Lauantaina ajetaan vielä kaksi erikoiskoetta.
Ralli päättyy sunnuntaina neljään erikoiskokeeseen.