Toyotan Kalle Rovanperä nousi johtoon Keski-Euroopan MM-rallin neljännellä erikoiskokeella. Kisan kärjessä tähän päivään lähtenyt Hyundain Thierry Neuville jäi neljännellä erikoiskokeella lähes 20 sekuntia suomalaisesta.
– Olot ovat todella, todella vaikeat. Näkyvyys on huono, ja menetin auton hallinnan muutaman kerran nopeissa kohdissa, Neuville kertoi WRC:n verkkosivuilla.
Rovanperä arvioi ajaneensa liian varovaisesti kosteilla teillä, vaikka repäisi kokonaistilanteessa johtonsa 18,1 sekuntiin.
Hyundain Esapekka Lappi nousi kolmanneksi. Hän on 19,6 sekuntia Rovanperää jäljessä.
Hyundain Teemu Suninen nousi yhden pykälän seitsemänneksi, mutta eroa kärkeen on jo runsaat 52 sekuntia.
Eilisen jälkeen kolmantena ollut Sebastien Ogier putosi tämän päivän avanneella kolmannella erikoiskokeella kärkikamppailusta menetettyään reilusti aikaa, kun hänen Toyotansa oikea eturengas oli vaurioitunut.
– Minulla ei ole motivaatiota, Ogier murahti neljännen erikoiskokeen jälkeen.
WRC2-puolella nähtiin draamaa, kun Andreas Mikkelsen ajoi ulos. Hän teki ajovirheen. Takaisku oli hänelle todella harmittava, sillä hän oli hyvässä vauhdissa ennen ajovirhettään. Mikkelsen linkutti lopulta maaliin, mutta peli on hänen osaltaan kuitenkin jo pelattu.
Edelliserikoiskokeella toinen luokan kärkikuskeista, ranskalainen Yohan Russel ajoi ulos ja keskeytti.
WRC2-luokan kärjessä ajaakin pari Sami Pajari-Enni Mälkönen. Skodalla kisaavalla Pajarilla on puolen minuutin ero Nikolan Gryashiniin. Gus Greensmith on kolmantena 48 sekuntia suomalaisesta.
Keski-Euroopan MM-rallissa ajetaan perjantaina vielä neljä erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina.
Keski-Euroopan MM-ralli, tilanne EK3/18 jälkeen:
1. Kalle Rovanperä Toyota 25.51,8
2. Thierry Neuville Hyundai +18,1
3. Esapekka Lappi Hyundai +19,6
4. Elfyn Evans Toyota +22,8
5. Ott Tänak Ford +28,4
6. Takamoto Katsuta Toyota +48,9
7. Teemu Suninen Hyundai +52,7
8. P-L Loubet Ford +53,8
9. Gregoire Munster Ford +56,4
10. Sebastien Ogier Toyota +1.23,2