Kalle Ro­van­pe­rä manaili vauh­tiaan – ero muihin kasvoi silti

Jyväskylä
Elfyn Evans hiillostaa tallikaveri Rovanperää 5,3 sekunnin tuntumassa.
Elfyn Evans hiillostaa tallikaveri Rovanperää 5,3 sekunnin tuntumassa.
Kuva: Toyota / McKlein

Toyotan Kalle Rovanperä kasvatti johtoaan Suomen MM-rallissa, kun perjantain ajopäivän iltaosuus avattiin 11,78 kilometrin Laukaa 2 -erikoiskokeella. Rovanperä kukisti tallitoverinsa Elfyn Evansin 1,4 sekunnilla ja Hyundain Thierry Neuvillen 3,9 sekunnilla. Rovanperä johtaa kuuden ek:n jälkeen kokonaiskisaa 5,3 sekunnilla Evansiin ja 16,2 sekunnilla Neuvilleen, jonka rinnalle kolmossijalle nousi Toyotan Takamoto Katsuta.

Ensimmäisenä ek:t ajava Rovanperä ei kuitenkaan ollut erityisen iloinen päivän toisen Laukaa-pätkän jälkeen. Hän jäi noin kolme sekuntia aamulla samalla pätkällä ajamastaan ajasta.

– Aika hankalaa ensimmäisenä autona, varsinkin urissa, joissa on paljon vettä. Olin ihan liian varovainen, huono ek minulle. Olisin voinut olla paljon nopeampi, mutta kyllä seuraava (erikoiskoe) on taas parempi, Rovanperä mietti WRC:n liveseurannassa.

Toyotan japanilaiskuljettaja Katsuta hävisi Rovanperälle ek:lla vain 0,2 sekuntia. Viidentenä rallissa jatkaa Hyundain Teemu Suninen (23,3 sekuntia Rovanperästä), joka oli ek:lla hienosti kolmas niukasti Rovanperän ja Katsutan takana. Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala on kuudentena. Hän taipui Rovanperälle Laukaa 2:lla 8,6 sekuntia ja on kokonaistilanteessa 56,2 sekunnin päässä kärjestä.

– Jollain lailla helpompaa, mutta pito on muuttumassa sateen ja mudan takia. Ajaminen ei ollut niin helppoa eikä rytmikään niin hyvä alussa, mutta tärkeintä on se, että emme tehneet suuria virheitä ja perille päästiin, Latvala totesi WRC:n seurannassa.

Sami Pajari nousi WRC2-luokan kärkeen ja on yleiskilpailussa seitsemännellä sijalla. Jari Huttunen vaanii kuitenkin nuoren suomalaisen takana vain 1,4 sekunnin päässä. Oliver Solberg on luokassa kolmantena ennen Emil Lindholmia.

Päivän kuudes ja rallin seitsemäs erikoiskoe Lankamaa 2 alkaa kello 15.30. Sen lisäksi tänään ajetaan vielä kolme ek:ta.

Suomen MM-rallin tilanne EK6/22 jälkeen:

1. Kalle Rovanperä  Toyota  31.12,1

2. Elfyn Evans      Toyota     +5,3

3. Thierry Neuville Hyundai   +16,2

3. Takamoto Katsuta Toyota    +16,2

5. Teemu Suninen    Hyundai   +23,3

6. J-M Latvala      Toyota    +56,2

7. Sami Pajari      Skoda   +2.10,3

8. Jari Huttunen    Skoda   +2.11,7

9. Oliver Solberg   Skoda   +2.14,7

10. Emil Lindholm    Hyundai +2.17,2

11. Adrien Fourmaux  Ford    +2.24,0

12. A. Mikkelsen     Skoda   +2.32,9

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä