Kalle Ro­van­pe­rä ajoi jälleen poh­ja-ajan – ero kärkeen on silti yli 20 se­kun­tia

Lamia/Helsinki
Kalle Rovanperä on ajanut lauantaina kaksi pohja-aikaa.
Kalle Rovanperä on ajanut lauantaina kaksi pohja-aikaa.
Kuva: VASSILIS PSOMAS

Ralliautoilun hallitseva maailmanmestari Kalle Rovanperä pitää hyvää vauhtia Akropolis-rallin toisena täytenä ajopäivänä. Hän lähti kuuden erikoiskokeen päivään kolmannelta sijalta ja täräytti kilpailun yhdeksännellä erikoiskokeella päivän toisen pohja-aikansa.

– Kun tie ei ole täysin kuiva, näytän nauttivan ajamisesta paljon enemmän. Auto toimii paremmin pehmeillä renkailla, Rovanperä kertoi MM-sarjan verkkosivuilla.

Hyundain belgialaiskuljettaja Thierry Neuville johtaa Kreikan kiharaisilla teillä ajettavaa kilpailua ennen Toyotan ranskalaiskuljettajaa Sebastien Ogieria ja Rovanperää.

Suomalaisen päivän kolmannelle erikoiskokeelle ajama pohja-aika oli 1,5 sekuntia nopeampi kuin Neuvillen aika ja 10,4 sekuntia nopeampi kuin Ogierin aika. Tämän päivän hyvästä vauhdista huolimatta Rovanperä on 23,7 sekuntia jäljessä kärkimies Neuvilleä. Ogier jahtaa belgialaista 10,9 sekunnin päässä.

Autokunnat siirtyivät aamupäivän kolmannen erikoiskokeen jälkeen huoltotauolle. Iltapäiväjakson aikana ajetaan kolme erikoiskoetta kello 14.08 Suomen aikaa alkaen.

Hyundain suomalaiskuljettaja Esapekka Lappi on seitsemäntenä, mutta käsijarruongelma ja rengasrikko ovat karistaneet hänet lähes neljän minuutin päähän kärjestä.

– Mennään huoltoon ja yritetään korjata auto. Sitten yritetään nauttia iltapäivästä.

Kilpailu päättyy huomenna.

Kreikan MM-rallin tilanne EK9/15 jälkeen:

1. Thierry Neuville Hyundai 1.42.58,4

2. Sebastien Ogier  Toyota      +10,9

3. Kalle Rovanperä  Toyota      +23,7

4. Dani Sordo       Hyundai   +1.48,0

5. Elfyn Evans      Toyota    +1.54,4

6. Takamoto Katsuta Toyota    +1.59,7

7. Esapekka Lappi   Hyundai   +3.52,4

8. Ott Tänak        Ford      +4.26,9

9. Yohan Rossel     Citroen   +6.29,8

10. Gus Greensmith   Skoda     +6.37,4

11. Sami Pajari      Skoda     +6.56,9

12. K. Kajetanowicz  Skoda     +7.27,0

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä