Tilaajille

Ka­las­ta­ja on nos­ta­nut jo yli 130 sai­ras­ta lohta merestä Tor­nion­joen edus­tal­ta: Mikä kaloja vaivaa?

Tornionjoen edustalla talviverkoilla kalastava Markku Buckman on saanut haukiverkoistaan jo yli 130 vesihomeen puolikuolleeksi riuduttamaa lohta. Vaikka yli tonni sairasta kalaa on tutkijan mukaan paljon, synkkyyteen ei välttämättä ole syytä. Tornionjoen parhaat lohivuodet ovat vasta tulossa.

Talviauringon alla avautuva jäälakeus. Nosturi lastaa rahtilaivaa verkkaisesti Röyttän satamassa, tuulimyllyjen siivet haukkovat lounatuulta. Torniolainen kotitarvekalastaja Markku Buckman marssii narukela ja lapio olkapäällään merenjäällä kohti verkkoavantojaan.

Buckman on huolissaan Tornionjoen lohesta. Hän pyytää eläkeläiskaverinsa kanssa haukea, madetta ja ahventa Tornionjoen edustan merialueella, mutta tänä vuonna tuottoisin saalis on ollut lohi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä