Kaksi tei­ni-ikäis­tä poikaa pi­dä­tet­tiin Lontoon hap­po­hyök­käyk­sis­tä epäil­tyi­nä

Poliisi on pidättänyt kaksi teini-ikäistä poikaa, joiden epäillään olevan vastuussa viidestä Lontoossa perjantain vastaisena yönä tehdystä happoiskusta. Asiasta kertovat BBC ja Telegraph .

Kaikki hyökkäykset tapahtuivat Itä-Lontoossa 90 minuutin aikana.

Pidätettyjä epäillään vakavan ruumiinvamman tuottamuksen lisäksi ryöstöstä. Uhrit vietiin sairaalaan, ja yhden vammoja on kuvailtu elämää muuttaviksi.

Ensimmäinen uhri oli liikkeellä mopolla, kun kaksi yhden mopon kyydissä ollutta miestä pysähtyi hänen vierelleen ja heitti syövyttävää ainetta hänen kasvoilleen. Sen jälkeen kaksikko varasti uhrin mopon. Hyökkääjät varastivat mopon myös viimeiseltä uhrilta.

Happoiskut ovat yleistyneet Lontoossa viime vuosien aikana. Kun vuonna 2015 tehtiin noin 260 iskua, vastaava luku oli viime vuonna lähes 460.

Ilmoita asiavirheestä