Kaksi ihmistä kuoli henkilöauton ja perävaunullisen hakerekan yhteentörmäyksessä Hirvensalmella Etelä-Savossa, kertoo poliisi. Onnettomuudessa kuolivat henkilöautossa olleet hirvensalmelaiset 85-vuotias mies ja 78-vuotias nainen. Poliisin tietojen mukaan hakerekan kuljettaja ei loukkaantunut.
Poliisi epäilee henkilöauton kääntyneen yllättäen hakerekan eteen Otavantien ja Vilkonharjuntien risteyksessä. Hakerekan kuljettaja jarrutti voimakkaasti ja yritti väistää törmäyksen. Ajoneuvot törmäsivät kuljettajan väistöyrityksistä huolimatta ja suistuivat tien pientareelle, poliisi kertoo.
Hakerekka kaatui tilanteessa kyljelleen, ja henkilöauto jäi puristuksiin rekan perävaunun etuosan alle.
Onnettomuuspaikalla on 80 kilometrin tuntinopeusrajoitus.
Ilmoitus turmasta tuli pelastusviranomaisille ennen aamuyhdeksää. Poliisi tutkii onnettomuutta epäiltynä liikenneturvallisuuden vaarantamisena. Myös liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunta tutkii onnettomuuteen johtaneita tekijöitä.
Poliisi etsii onnettomuudessa olleen henkilöauton, sinisen Toyota Corollan, takana ennen onnettomuutta ajaneen henkilöauton kuljettajaa. Poliisin mukaan kuljettajalla voi olla tietoja, jotka ovat tutkinnan kannalta tärkeitä.
Poliisille voi ilmoittautua sähköpostiosoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi tai puhelimitse numeroon 0295 415 232.