Täytekakku on edelleen juhlapöydän keskipiste. Perinteinen kermakakku on saanut rinnalleen yllätyksellisiä vaihtoehtoja, sillä erilaiset kuorrutteet ja koristeet tarjoavat mahdollisuuden mielikuvituksellisiin luomuksiin.
”Kakkuharrastajat kokeilevat mielellään kaikkea uutta. Ideoita haetaan ja jaetaan internetin kautta”, sanoo Rovaniemen Confetti-yrittäjä Katri Hyytiä .
Confetti myy leivontaan ja juhliin liittyviä tarvikkeita, joten juuri nyt liikkeen ovi käy tiuhaan, kun asiakkaat suunnittelevat kevään ja kesän juhlia. Kakkujen leipominen on suosittu harrastus, joten moni tekee kakun itse tai tilaa sen tuttavaltaan.
”Kakkujen tekeminen on palkitsevaa käsityötä. Siinä näkee työn tuloksen heti ja lisäksi siinä on mahdollisuus kehittyä vaikka kuinka pitkälle. Tekemisen voi aloittaa pienestä ja kehittyä kokeilujen kautta.”
Korkeat kerroskakut ovat olleet suosittuja pitkään eikä suosiolle näy loppua. Helpoimmillaan näyttävä kerroskakku syntyy, kun sen kuorruttaa kaupasta saatavalla valmiilla sokerimassalla ja koristelee parilla yksinkertaisella koristeella.
Sokerimassaa on saatavissa usean värisenä ja sitä voi myös värjätä itse. Kakun koristeetkin voi valmistaa massasta, mutta kaupasta löytyy myös valmiita, syötäviä koristeita timanteista kukkiin.
Trendikästä on valuttaa kakun päälle vielä toinen kuorrute, joka voi olla esimerkiksi suklaata. Tällaiset putouskakut ovat kotileipurille helppoja, sillä kuorrute saa valua rennosti kakun reunoille.
Myös överikakuissa on rentoa ja humoristista otetta. ”Nimikin kertoo, että överikakun päälle laitetaan todella paljon erilaisia syötäviä koristeita. Ne voivat olla esimerkiksi keksejä, suklaapatukoita tai tikkareita”, Katri Hyytiä kertoo.
Hienostuneempi kerroskakku voi pukeutua esimerkiksi pitsiin ja kukkasiin. Hyytiän mukaan pitsikoristeiden tekeminen on paljon helpompaa kuin monet kuvittelevat. Pitsiä tehdään massasta, joka levitetään pitsimaton päälle ja kuivatetaan.
”Moni ihailee pitsikoristeita, mutta ei uskalla ruveta tekemään niitä. Suosittelen kokeilemaan, sillä pitsistä syntyy näyttäviä koristeita.”
Pitsi ja kukkaset sopivat hyvin yhteen. Kukkia voi valmistaa itse esimerkiksi pursottamalla tai muotoilemalla sokerimassasta. Myös aidot, syötävät kukat sopivat pitsikakun päälle.
Kerroskakut täytetään usein moussella. Suomalaiseen makuun täytettä pitää olla runsaasti, mikä rajoittaa kakun muotoilua.
”Kaikkia maailmalta tulevia ideoita ei voi aina toteuttaa meillä, kun kakku on koostumukseltaan pehmeä. Esimerkiksi Amerikassa kakkupohjat ovat erittäin kiinteitä ja täytettä käytetään vain vähän, joten siellä kakut ovat helpommin muotoiltavissa”, Hyytiä selittää.