Kaa­ri­nan lukion suur­mu­si­kaa­li pe­rut­tiin, opet­ta­ja on ir­ti­sa­nou­tu­nut – syynä epä­am­ma­til­li­nen käytös?

Kaarinan lukion suurmusikaalin Grease esitykset on peruttu. Musikaalia oli määrä esittää tammikuussa Turun Logomossa, mutta jo lippunsa ostaneille maksetaan rahat takaisin. Peruutukseen johtaneista tapahtumien kulusta on mediassa erilaisia tietoja.

Kaarinan kaupunginjohtaja Harri Virta ja johtava rehtori Mika Rantanen kertovat STT:lle, että musikaaliryhmää vetänyt opettaja on itse irtisanoutunut kesken määräaikaisuuden. Virran mukaan osa esiintyjistä ilmoitti sen jälkeen, että he eivät jatka tuotannossa ilman kyseistä opettajaa. Virta ei arvioinut opettajan lähdön syitä.

–  En osaa sanoa, miksi opettaja on irtisanoutunut kesken määräaikaisuuden.

Rantanen ei kommentoi lähdön syitä STT:lle.

–  Opettaja on pidätetty virantoimituksesta irtisanomisajan ajaksi eli kahdeksi viikoksi, hän tyytyy toteamaan.

Ylen haastattelema Kaarinan lukion rehtori Kimmo Laitinen puolestaan kertoo, että opettaja on siirretty syrjään virkatehtävistään sen jälkeen, kun osa opiskelijoista oli syyttänyt opettajaa epäasiallisesta käytöksestä.

Helsingin Sanom at uutisoi, että tapahtumien taustalla olisivat oppilaiden syytökset epäasiallisesta kielenkäytöstä ja opettajan ammattietiikkaan kuulumattomasta käytöksestä.

–  Fyysisestä seksuaalisesta ahdistelusta ei kuitenkaan ole kysymys, Laitinen korostaa Helsingin Sanomille.

STT ei ole saanut yhteyttä kyseiseen opettajaan.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä