K-kauppias Saku Kytölä sanoo poistavansa Facebookiin julkaisemansa turvakamerataltioinnin. Ruokakeskon viestintä pyysi Kytölää tekemään niin, sillä yhtiö katsoo, ettei videon laittaminen nettiin ollut asiallista.
Videolla näkyy, kuinka kaupan myyjä painii nuoren miehen kanssa ja kampeaa tämän takaisin kaupan sisätiloihin. Videolla näkyy tunnistettavasti sekä kummankin miehen että myyjän kasvot.
- Tämän videon tarkoitus on herättää päättäjät miettimään syy-seuraus-suhteita. Että minkälaiseksi toimintatapa on muuttunut, kun sakon muuntorangaistus poistettiin.
- Poliisilta vähennetään määrärahoja ja ne tekevät täysin turhaa työtä, kun sakot revitään naaman edessä. Ne sakot menevät lopulta meidän veronmaksajien kustannettavaksi, Kytölä sanoo.
Hän sanoo, ettei videon tarkoitus ollut missään nimessä leimata mitään kansanryhmään, vaikka netin keskustelupalstoilla hänen mukaansa niin väitetään.
- Meidän myyjä pahoitti mielensä, kun keskustelupalstoilla vedetään esiin jo rasistikortteja. Hän sanoi, että ihan sama, kuka siinä tilanteessa olisi ollut, jos myyjään käydään käsiksi ja yritetään paeta.
Kytölä sanoo, että myyjä toimi tilanteessa erinomaisesti.
- Meillä on olemassa yleinen kiinniotto-oikeus. Ei tässä ole sen ihmeempää.
Video oli poistettu Kytölän Facebook-sivuilta puoli kuuden aikaan maanantai-iltana.
Ruokakeskon päivittäistavaratoimialan viestintäjohtaja Karoliina Partanen sanoi Lännen Medialle aiemmin, että videon lataaminen nettiin oli kauppiaan oma ratkaisu.
- Tapahtuman käsittely julkisesti ei ole mielestämme asiallista.
Partanen sanoi, että kyse on erittäin valitettavasta yksittäisen kauppiaan ylilyönnistä.