Taas tuli kielteinen päätös sossusta. En jaksa tehdä valitusta. Pitäisikö soittaa asian esittelijälle? Mihin pykäliin vetoaisin?
Vammaisoikeuksien ajaminen ei ole helppoa. Viranomainen viivyttelee päätöksien kanssa ja useat yksityiset liikkeetkin syrjivät vammaisia henkilöitä.
Turkulainen lakimies, OTM Jukka Kumpuvuori on itsekin pyörätuolia käyttävä kokemusasiantuntija, joka on hoitanut vammaisoikeusasioita runsaasti. Hän on kehittänyt Vammaisoikeuden ajokortti -koulutuksen, jossa käydään läpi oikeusjärjestyksen perusteita sekä keskustellaan paikallisesta tilanteesta ja osallistujien omista kysymyksistä.
Vammaisoikeuden ajokortti -koulutus toteutetaan Rovaniemellä kuuden vammaisjärjestön yhteistyönä. Tilaisuus alkaa kahvituksella ja etenee Jukka Kumpuvuoren alustusten ja osallistujien kanssa käytävien keskustelujen vuoropuheluna. Koulutusilta antaa työkaluja valitusprosesseihin, lain tulkintaan ja avun saamiseen.