Kolumni

Jouk­kue­ka­ve­ri­ni ajaa yli 200 ki­lo­met­riä tree­nei­hin Ivaloon – Ylä-La­pis­sa jouk­kue­la­jin har­ras­ta­mi­nen vaatii sekä aikaa että rahaa

Edustamani Suomen pohjoisin salibandyseura SB-69 treenaa täyttä häkää kohti pian alkavaa miesten nelosdivarikautta. Harjoituspaikkana toimii Ivalon koulu- ja kulttuurikeskus Kaarteen liikuntasali.

Treeneihin kertyy parhaimmillaan parikymmentä pelaajaa. Suurin osa Ivalosta tai sen lähialueilta. Useita pelimiehiä on myös vähän pidemmän ajomatkan päästä Saariselältä (30 km) ja Inarin kirkonkylältä (40 km).

Yksi uusi pelaaja nokitti nämä lukemat kertaheitolla.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut