Lapin joissa virtaamat ovat saavuttaneet ensimmäisen huippunsa, mutta mahdolliset sateet ja lumen sulaminen voivat nostaa vedenkorkeudet uuteen keskimääräisen suuruiseen tulvahuippuun ensi kuun alkupuolella.
Iijoen vesistön vedenkorkeus nousee tässä viikonvaihteessa keskimääräisen kevättulvan korkeudelle, kertoo Suomen ympäristökeskus (Syke). Pudasjärvellä vedenpinnan ennustetaan nousevan vielä 10–40 senttiä ja voi uhata alavimmille alueille rakennettuja mökkejä alkuviikolla.
Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa luonnontilaiset järvet saavuttavat huippunsa ensi viikolla eli 2–4 viikkoa tavallista myöhemmin. Lounais-Suomessa, Pirkanmaalla ja Hämeessä joidenkin järvien pinnat ovat ajankohtaan nähden poikkeuksellisen alhaalla.