Kajaanin Kaukametsän konserttisalin 486 paikasta oli perjantaina myyty 300, kun laulaja Jari Sillanpää lauantaina astui ensi kertaa huumekohunsa jälkeen yleisön eteen ja aloitti kevään ja kesän keikat. Sillanpää tarjoili yleisölleen intiimin lauluillan Valokeilassa-konsertilla.
Ensimmäisen kappaleen jälkeen Sillanpää kertoi yleisölle, että häntä oli jännittänyt astua lavalle, kuten kuulijat laulajan mukaan olivat ehkä arvanneetkin.
Sillanpää onnistui kuitenkin täydellisesti Kajaanissa, yleisö nousi seisomaan ja osoitti suosiotaan taputtamalla ja suorastaan mylvimällä.
Sillanpää kruunasi illan Valkeaa unelmaa -laululla, jota yleisö toivoi katsomosta jo heti alusta. Kaikki miehen hitit soivat illan aikana, ja Granadan tahdissa Sillanpää sai näyttää flamenco-askelien osaamistaan.
Sillanpään ääni soi kaikissa rekistereissään, lepo oli tehnyt hyvää: tämä oli miehen ensimmäinen keikka ja konsertti joulun jälkeen.
Sunnuntaina Sillanpään konsertti on Zemppi Areenalla Oulussa, ja ensi perjantaina on vuorossa pääkaupunki The Circus Kampissa.
Kaikkiaan ex-tangokuningas keikkailee neljä keikkaa huhtikuussa.
Sillanpää myönsi EVS-ohjelmassa maaliskuun lopulla olevansa narkomaani ja antoi ymmärtää, ettei hänellä ole kovin suurta halua ja tahtoa päästä metamfetamiinista irti juuri nyt.
Syyskuussa 2017 Iltalehti uutisoi Sillanpään jääneen kiinni huumeiden vaikutuksen alaisena ajamisesta Helsingin keskustassa. Sillanpää myönsi poliisikuulusteluissa käyttäneensä kolmen vuoden ajan metamfetamiinia suonensisäisesti.