Keisari Aarnio
★★★★★ Nelonen esittää tänään televisiossa ensimmäisen jakson kevään kiinnostavimmasta kotimaisesta sarjauutuudesta.
Keisari Aarnio on tositapahtumiin perustuva draama huumepoliisin johtajan huumerikosepäilystä ja sitä seuranneesta oikeudenkäynnistä.
Jaksossa seurataan, kuinka nuori Helsingin Sanomien oikeustoimittaja Minna Passi ( Pilvi Hämäläinen ) ja kokenut Nelosen uutisten toimittaja Susanna Reinboth ( Kirsi Ylijoki ) kohtaavat toisensa toimitusten yhdistyessä.
Kumpikin on törmännyt Helsingin huumepoliisia koskeviin epämääräisiin huhuihin sekä kokenut huumepoliisin johtajan Jari Aarnion ( Kari Hietalahti ) välttelevän toimittajia. Heitä yhdistää halu tutkia intuitioitaan. Yhdessä heidän lähteensä voisivat riittää kunnon juttuun.
Kuohuttava rikosvyyhti
Ensimmäisen jakson ja trailerin perusteella luvassa on koukuttava ja huolella tehty sarja, joka kertoo vetävän tarinan viime vuosien kuohuttavimmasta rikosvyyhdistä. Ensimmäisessä jaksossa ei vielä päästä itse asiaan, sillä varsinaisen tapahtumaketjun käynnistää jakson lopussa tavattu prostituoitu Saara ( Leena Pöysti ).
Sarjaa seuratessa kannattaa muistaa, että Nelonen kuuluu Sanoma-konserniin, jossa sarjassa kuvatut sankaritoimittajat työskentelevät ja joiden tekemään kirjaan sarja pohjautuu.
On silti hyvä ratkaisu kertoa tarinaa heidän selvitystyönsä kautta, eikä menemällä Jari Aarnion pään sisälle spekuloimaan tämän ajatuksilla. Käräjäoikeuden tuomitsema Aarnio kiistää teot, hovioikeuskäsittely on yhä kesken.
Tatiana Elfin , Terhi Arolan , Heikki Veijolan ja Petja Peltomaan käsikirjoittaman 10-osaisen sarjan loput jaksot ovat katsottavissa kevään aikana maksullisessa Ruutu+-palvelussa. Toivottavasti ne nähdään piakkoin myös ilmaiskanavalla.
Nelonen lauantai 14.4. klo 21.00