hotellihankkeet: Inariin on suun­nit­teil­la uusi luk­sus­ho­tel­li Juu­tuan­joen rantaan

kolumni: Milloin verinen his­to­ria muuttuu mu­ka­vak­si sa­duk­si?

Lapin Kansa live: Arctic Volley ja Pölkky Kuusamo koh­taa­vat har­joi­tus­ot­te­lus­sa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Iva­lo­lai­nen Ju­ha-Pek­ka Björks­tedt ajoi voit­toon koi­ra­val­jak­ko­kil­pai­lus­sa Kuu­sa­mos­sa – Hus­ky-yrit­tä­jil­lä on nyt ollut aikaa kil­pai­luil­le ja ret­kei­lyl­le

Vaikka safaritalvi on ollut onneton, koirat eivät ole Björkstedtin mukaan jääneet harjoittelua vaille.

Valjakkokilpailut ovat olleet koronatalven kiintopiste ivalolaiselle koiravaljakkoyrittäjälle Juha-Pekka Björkstedtille.

– On ollut joku tavoite, mitä varten treenaa, Björkstedt sanoo.

Tänä talvena takana on kolme kotimaista kilpailua, joista viimeisin viime viikonloppuna Kuusamossa. Tuossa keskipitkän matkan kilpailussa oli kolme luokkaa, joista Björkstedt kilpaili suurimpien valjakkojen eli kahdentoista koiran luokassa.

Hän nappasi voiton.

– Koirat tekivät hyvin töitä, hän kehuu.

Juha-Pekka Björksted valjakkoineen vauhdissa Kuusamon kisoissa. Tässä luokassa ajettiin kaksi 43 kilometrin matkaa. Lauantaina Björkstedt sai ajan 1.58,02 ja sunnuntaina ajan 2.15,10.
Juha-Pekka Björksted valjakkoineen vauhdissa Kuusamon kisoissa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.