Tilaajille

Itsekin ko­ro­na­vi­ruk­seen sai­ras­tu­nut Suldaan Said Ahmed perkaa syitä so­ma­lin­kie­lis­ten tar­tun­to­jen kasvuun – Puhelu kesken haas­tat­te­lun toi yl­lä­tys­uu­ti­sen

Helsingin kaupunginvaltuutettu Suldaan Said Ahmed on viettänyt aikaa koronaeristyksissä sairastuttuaan itse virukseen. Hän on silti seurannut ympärillä käynnissä olevaa uutisointia koronavirustautimäärien noususta vähemmistökieliryhmien, etenkin somalien keskuudessa.

Somalinkielisillä on suhteellisesti enemmän koronavirustartuntoja kuin muilla Helsingissä.

– Asia ei ole yksiselitteinen puhuttaessa virustartuntojen kasvusta, etenkin vähemmistöryhmien kohdalla, pohtii kotoaan tavoitettu Suldaan Said Ahmed.

Helsingin kaupunginvaltuutetun Said Ahmedin (vas.) mukaan tiedon saaminen viruksesta omalla kielellä on tärkeää, mutta vähemmistöryhmissä virustartuntojen nopean leviämisen taustalla on muitakin syitä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä