Vieraspelireissut Azerbaidzhaniin ovat jalkapallomaajoukkueille monesti työläitä, mutta Italialle Baku oli lauantaina juhlan paikka. Italia varmisti 3–1-voitolla pääsynsä ensi kesänä pelattavaan miesten EM-lopputurnaukseen.
Italia jatkaa H-lohkon kärjessä tappioitta, kun pelaamatta on enää yksi kierros. Siinä Italia isännöi Norjaa, joka vahvisti lauantaisella Maltan kukistamisella asemiaan lohkokakkosena. Norjan kisapaikka voi ratketa jo lauantain myöhäisottelussa, jos lohkokolmonen Kroatia ei pysty kasvattamaan pistetiliään Bulgaria-ottelussa.
Bakussa Italian paremmuuden varmistivat maalin mieheen tehneet Eder, Stephan El Shaarawy ja Matteo Darmian. Päävalmentaja Antonio Conte sai olla tyytyväinen maalisaldosta, mutta puolustuspään virheet rokottivat Italian panosta. Giorgio Chiellini ja Leonardo Bonucci tunaroivat, ja Dmitri Nazarov hyödynsi ilmaiseksi saamansa maalipaikan puolen tunnin kohdalla. Nazarovin 1–1-tasoitusta lähemmäs isännät eivät silti Bakussa päässeet.
Norja sai kehut vastustajalta
Oslossa maalintekijöinä kunnostautuivat Alexanderit, kun Alexander Tettey laukoi Norjan johtoon 19. minuutilla ja etunimikaima Söderlund sinetöi 2–0-loppuluvut 52. minuutilla. Maltan italialainen päävalmentaja Pietro Ghedin vaikuttui norjalaisten ylivoimasta Ullevaalin stadionilla.
- Norjan peli on parantanut huomattavasti viime kuukausina. Olin vähän yllättynyt, ettei joukkue enää pelaa 4–4–2-systeemillä, Ghedin sanoi.
A-lohkossa Hollanti tarttui oljenkorteen, haki Kazakstanista 2–1-voiton ja nousi lohkossa kolmanneksi. Hollannin hyökkääjä Robin van Persie pelasi sadannen kerran maajoukkuepaidassa ja pääsi kentälle 87. minuutilla. Joukkueen maaleista vastasivat Georginio Wijnaldum ja Wesley Sneijder.
Islanti ja Tshekki ovat lohkossa jo varmat EM-kisajoukkueet, mutta Hollanti tähyää lohkon kolmossijaan ja jatkokarsintoihin.
Hollannin kanssa kolmossijasta kilpailee Turkki, joka kohtaa lauantain myöhäisillassa Tshekin. Tiistain päätöskierroksella lohkon kärkipään otteluparit ovat Hollanti–Tshekki ja Turkki–Islanti.