Italia oli odo­te­tun vahva – Suomi taipui rat­kai­su­pal­lois­sa

Suomi on hävinnyt Italialle lentopallon EM-kisojen ensimmäisellä pudotuspelikierroksella. Kisaisäntä oli parempi lukemin 3–0 (25–19, 25–16, 25–22).

Italia pudotti katkaisupelissä Suomen jatkosta myös kaksissa edellisissä EM-kisoissa. Italia vei ottelut EM-Itävallassa 2011 ja EM-Tanskassa 2013, kummatkin erin 3–1.

Italia kohtaa keskiviikkona EM-puolivälierässä puolustavan Euroopan mestarin Venäjän. Suomea odottaa kotimatka.

Suomella oli täydet mahdollisuudet erävoittoon toisessa ja kolmannessa erässä, joita se johti kumpaakin useammalla pisteellä. Italia oli kuitenkin vahvempi, kun erä piti ratkaista.

Suomella oli päätöserässä useampaankin kertaan hyvä ote pelistä. Lauri Kermisen tilalle liberoksi vaihdettu Pasi Hyvärinen toi Suomen puolelle uutta energiaa.Suomi johti 14–11, kun Urpo Sivula intoutui iskemään pisteitä kakkospaikalta. Sivula joutui ottelun lopussa syrjään loukattuaan pohkeensa.

Toisessakin erässä Suomi johti 13–9 ennen isäntien kiriä.

Ilmoita asiavirheestä