Is­tan­bu­lin rä­jäh­dyk­ses­sä kuoli ainakin kym­me­nen -uhrien jou­kos­sa nor­ja­lai­sia ja sak­sa­lai­sia

Istanbulissa ainakin kymmenen ihmistä on saanut surmansa ja toistakymmentä haavoittunut turistien suosimalla Sultanahmetin alueella. Uutiskanava CNN-Turkin mukaan uhrien joukossa on norjalaisia ja saksalaisia turisteja.

Paikallisen median mukaan räjähdys tapahtui lähellä Theodosiuksen obeliskia. Nimettömänä pysytelleiden viranomaislähteiden mukaan räjähdyksen syyksi epäillään terrori-iskua.

Suomen ulkoministeriö selvittää parhaillaan, onko uhrien joukossa suomalaisia.

Ulkoministeriön mukaan 146 suomalaista on tehnyt matkustusilmoituksen Istanbuliin. Suomalaisia voi kuitenkin olla kaupungissa paljon enemmän, sillä monet eivät tee matkustusilmoitusta.

Ulkoministeriö tavoittelee matkustusilmoituksen tehneitä tekstiviesteillä.

Oletko paikalla Istanbulissa? Ota yhteyttä lktoimitus@lapinkansa.fi tai ps.toimitus@pohjolansanomat.fi

BBC:n juttu

Ilmoita asiavirheestä