Isac Elliot il­mais­kei­kal­la lauan­tai­na Lor­din­au­kiol­la – "Tie­dän, että mulla on siellä paljon faneja"

Isac Elliot, millä fiiliksillä tulet lauantaina keikalle Rovaniemelle?

"Ihan mahtava vihdoin päästä Rovaniemelle! En ole ikinä käynyt Lapissa kunnon keikalla ja olen odottanut sitä pitkään ja paljon. Tiedän, että mulla on siellä paljon faneja, ja on kiva vihdoin päästä treffaamaan heitä.

Mun mielestä on muutenkin upeeta päästä reissaamaan Suomessa ja nähdä eri paikkoja ja Rovaniemi on ehdottomasti tämän kesän yksi lempikaupungeista. Mulle on kerrottu, että siellä on aina tosi hyvä meno ja on siistiä päästä käymään näin alkukesästä. Toivotaan, että säät suosii."

Julkaisit hiljattain uuden singlen SHE, joka on ollut hurjan suosittu Spotifyssa. Kerro biisistä hieman tarkemmin.

"Olen tosi iloinen, että se on otettu vastaan niin hyvin, ja että sitä on kahdessa viikossa kuunneltu yli 1,5 miljoonaa kertaa. Se esittelee vähän mun uutta soundia. On kaksi vuotta siitä kun julkaisin viime levyni, olen käynyt läpi äänenmurroksen ynnä muuta. SHEssä käytän sekä mun vanhaa tyyliä laulaa, että ihan uutta tyyliä, jolla laulan kertsit. Olen kasvanut ja samoin mun fanit ja sen mielestäni kuulee biisissä. On ollut kiva huomata, että myös pojat tykkäävät tästä biisistä paljon.

"On ollut kiva huomata, että myös pojat tykkäävät tästä biisistä paljon.

Me äänitettiin laulut sekä Los Angelesissa että Helsingissä. Tehtiin uudestaan ja uudestaan, koska halusin, että se on mahdollisimman hyvä ja nyt olen tosi tyytyväinen lopputulokseen."

Onko sinulta tulossa lähiaikoina lisää uutta musiikkia?

"Joo, SHE oli vähän niin kuin lähtölaukaus. Nyt tiputellaan uutta musiikkia tasaisesti koko ajan ja se tuntuu tosi hyvältä. Fanit ovat odottaneet uutta musiikkia pitkään, kuten minäkin. Vihdoin sen aika on koittanut."

Ehditkö viettää keikkareissun yhteydessä yhtään vapaa-aikaa Lapissa?

"Tällä reissulla en valitettavasti ehdi, koska aikataulut ovat aika tiukat. Haluaisin syksyllä tulla takaisin, kun on kaikki kesän keikat hoidettu.

"Olisi kiva tulla sinne vaeltamaan ja näkemään ruska.
Isac Elliot ei ole koskaan käynyt kunnon keikalla Lapissa, mutta lauantaina tilanne korjaantuu: popparilla on lauantai-iltana ilmaiskonsertti Lordinaukiolla.
Isac Elliot ei ole koskaan käynyt kunnon keikalla Lapissa, mutta lauantaina tilanne korjaantuu: popparilla on lauantai-iltana ilmaiskonsertti Lordinaukiolla.
Kuva: Sonymusic

Matkustamme perheen kanssa paljon ja myös Suomessa, koska meillä on niin kaunis maa ja on kiva reissata ja nähdä näitä paikkoja. Talvisin ollaan totta kai käyty hiihtämässä Lapissa, mutta tosiaan olisi kiva tulla sinne vaeltamaan ja näkemään ruska. Ulkomailla tulee usein kerrottua Suomen ja Lapin valoisista öistä, ruskasta, kaamoksesta ja revontulista. Niistä pitää olla ylpeä."

Missä sinut voi nähdä keikalla ensi kesänä?

"On urani kiireisin kesä, mutta se on pelkästään "happy problem". On isoja ja pieniä festareita Suomessa kuten Ruisrock, YleXPOP, Sauna Festival ja Blockfest sekä festareita Norjassa, Ruotsissa ja Virossa. Toivottavasti siis nähdään keikoilla ja etenkin nyt lauantaina Rovaniemen torilla. Siitä tulee todella hauska päivä."

Isac Elliotin ilmaiskonsertti la 27.5. klo 20–22 Lordinaukiolla. Keikan tarjoavat Lapin Kansa, Uusi Rovaniemi ja Rovaniemen kaupungin nuorisopalvelut.
Ilmoita asiavirheestä