"Isä laski, että har­ras­tus vei rahaa oma­ko­ti­ta­lon verran" – Saa­ri­se­län Loimun pu­heen­joh­ta­ja Elias Va­li­kai­nen tietää, että hiihto on kallis laji

Saariselän Loimun avausosuuden hiihtäjä Tuukka Posio lähettää Pekka Tervaniemen toiselle osuudelle Ounasvaaran nuorten SM-hiihdoissa.
Saariselän Loimun avausosuuden hiihtäjä Tuukka Posio lähettää Pekka Tervaniemen toiselle osuudelle Ounasvaaran nuorten SM-hiihdoissa.
Kuva: Anssi Jokiranta

Lappilaisen hiihtoperheen uusimman jäsenen Saariselän Loimun värikkäät asut ovat näkyneet tänä talvena ensimmäistä kertaa kotimaisilla kilpaladuilla.

Revontulten loimut leiskuvat myös viikonvaihteessa Rovaniemen Ounasvaaralla, jossa ratkotaan nuorten SM-mitaleita. Numerolappu on rinnassa viidellä tuoreen inarilaisseuran edustajalla.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä