Suomalaisyritykset yrittävät saada siivunsa Iranin avautuvista markkinoista. Kun Iran on ollut vuosikymmeniä kansainvälisessä paitsiossa ja pakotteiden kohteena, maa kaipaa kansainvälisiä investointeja ja osaamista.
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka (kok.) johti Iraniin joulukuussa suuren suomalaisen yritysvaltuuskunnan, johon kuului yli 70 yritysedustajaa. Mukana oli Nokian, Wärtsilän ja Koneen kaltaisten suurten lisäksi pienempiä yrityksiä.
- Joulukuun matkalla Iranissa kiinnostivat erityisesti biotalous, puhdas teknologia ja moderni suomalainen teknologia, Toivakka sanoo STT:lle.
Myös terveysteknologiassa sekä tietoliikenteen ja rapistuneiden liikenneyhteyksien kuten teiden ja lentokenttien rakentamisessa suomalaisyrityksillä voi olla markkinoita.
Iranissa kansainväliset pankki- ja luottokortit eivät ole toimineet pakotteiden takia. Toivakan matkalla oli kolme suomalaispankkien edustajaa, jotka keskustelivat viranomaisten ja Iranin pankin kanssa.
- Kun maksuliikenne ei ole yrityksillä toiminut, ne ovat joutuneet hakemaan lupia erilaisiin rahansiirtosopimuksiin. Myös valuutan vaihtaminen on hankalaa, joten nämä asiat on saatava nopeasti kuntoon, Toivakka sanoo.
Kun Yhdysvallat ja EU ryhtyvät nyt purkamaan Iranille ydinohjelman takia asetettuja pakotteita, Iran kiinnostaa kansainvälisiä yrityksiä öljyn takia. Iranin teknologia öljyn saamiseksi markkinoille on vanhentunutta, joten maa tarvitsee ulkomaista osaamista. Toivakan mukaan myös suomalaisyritysten osaamiselle öljyntuotannossa on kysyntää.
Öljyrahoilla taas iranilaisilla on varaa rakentaa yhteiskuntaa ja ostaa markkinoille tulevia kulutustavaroita. Iranin kulutusjuhlia tosin rajoittaa öljyn voimakkaasti laskenut hinta. Raakaöljytynnyrin hinta painui tällä viikolla alle 30 dollarin.
Yhdysvallat vaatii viisumeita
Yhdysvallat kiristi Kalifornian San Bernardinon ja Pariisin terrori-iskujen jälkeen viisumisäännöksiään. Suomalaiset ovat tähän asti voineet matkustaa Yhdysvaltoihin ilman viisumia, mutta jatkossa Iranissa, Irakissa, Sudanissa tai Syyriassa edellisen viiden vuoden aikana vierailleilta suomalaisilta voidaan vaatia viisumi Yhdysvaltoihin.
- Tilanne on hyvin epäselvä, en tiedä eteneekö viisumivaatimus (suomalaisille) ylipäätään. Täytyy seurata tilannetta, viisumivaatimus olisi suomalaisyrityksille hankala, Toivakka sanoo.
Iranin kaltaisessa maassa yritykset tarvitsevat ministereitä avaamaan ovia, Toivakka sanoo. Seuraavaksi maahan matkustaa helmikuussa maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.).