Maahanmuuttovirasto ei toistaiseksi tee päätöksiä irakilaisten ja somalialaisten turvapaikkahakemuksista. Virasto on jäädyttänyt päätöksenteon siksi aikaa, kunnes se saa päivitettyä turvallisuusarvionsa Irakista ja Somaliasta ja kartoitettua EU-maiden käytännöt. Selvitykset valmistunevat parissa viikossa.
Ylijohtaja Jaana Vuorio arvioi, että viraston ratkaisulinjaukset tiukkenevat.
Esimerkiksi Keski-Irakista tuleville on myönnetty automaattisesti oleskelulupia kansainvälisen suojelun perusteella pelkästään alueen turvallisuustilanteen vuoksi.
- Vastaisuudessa Bagdadin alueelta tuleva ei saa automaattisesti suojelua sillä perusteella, että tulee sieltä, Vuorio ennakoi.
Somaliassa vastaavia alueita ovat etelä- ja keskiosat. Siellä sijaitsee Mogadishu.
Maahanmuuttovirasto tähdentää, että muun muassa Bagdadista ja Mogadishusta tulevat eivät saa automaattisesti suojelua muissakaan EU-maissa.
Pakolaisneuvonta arvostelee jäädytystä
Suomeen oli saapunut tänä vuonna tiistaihin mennessä yli 17 000 turvapaikanhakijaa. Heistä lähes 12 000 on Irakista ja 1 750 Somaliasta. Suuri osa irakilaisista on tullut Suomeen syyskuussa.
Turvapaikanhakijoiden kotimaiden turvallisuusarvioita päivitetään lähes vuosittain, eikä Somaliaa ja Irakia koskeva selvitystyö poikkea tästä käytännöstä. Päätöksenteon jäädyttäminen arvioinnin ajaksi on Vuorion mukaan yleensä normaali menettely. Tästä haluttiin kuitenkin kertoa hänen mukaansa tällä kertaa julkisesti, jotta se tulisi kaikille selväksi.
- Yksi vetovoimatekijä voi olla se, että he (irakilaiset) odottavat saavansa täällä nopeasti oleskeluluvan. Jos se ei toteudukaan, he pettyvät, sanoo Vuorio.
Pakolaisneuvonta ry ei pidä päätöksenteon jäädyttämistä tässä ruuhkatilanteessa perusteltuna.
- Meidän näkemyksemme mukaan turvallisuustilanne Somaliassa ja Irakissa on edelleen äärimmäisen epävakaa. Molemmissa maissa tapahtuu jatkuvasti vakavia ihmisoikeusloukkauksia. Suomen olisi tärkeää jatkaa YK:n pakolaisjärjestön linjausten noudattamista, sanoo toiminnanjohtaja Elina Castren.
Hän tähdentää, että linjauksia muutettaessa entistä tärkeämpää on selvittää jokaisen turvapaikanhakijan yksilölliset perusteet kansainväliseen suojeluun. Huolena kuitenkin on, onnistuuko tämä, kun on suuret paineet hakemusten nopeaan käsittelyyn.