Ins­ta­gram syö Snapc­ha­tin suo­sio­ta

Nuoret siirtyivät somessa yksityisviesteihin ja ryhmäkeskusteluihin.

Snapchat kuolee, julisti moni sosiaalisen median kehityksestä raportoiva media ja blogi keväällä. Kuva- ja videopalvelu Snapchatin taustayhtiö Snap listautui pörssiin, ja pian uutisoitiin firman kurssin merkittävästä laskusta.

Samaan aikaanInstagramon kopioinut uuteen Stories-osioonsa jotakuinkin kaikki Snapchatin ominaisuudet. Sekä Snapchatissa että Instagram Storiesissa voi julkaista vuorokaudessa katoavia kuvia ja videopätkiä, lisätä kasvoille hassuja kehyksiä ja kommentoida julkaisuja yksityisviestitse.

Mitä nuoremmasta käyttäjäryhmästä puhutaan, sitä tärkeämpiä yksityisviestit ovat.

–  Nuoret eivät halua reagoida julkisesti viesteihin, kertoo viestintätoimistoSomecontoimitusjohtaja Minna Valtari .

–  Facebookissa he kyllä käyvät, mutteivät vietä siellä aikaansa. He ovat WhatsAppissa, Facebook Messengerissä tai Snapchatissa viestittelemässä yksityisesti.

Facebook-yhtiö jyrää

Samaa sanovat muut STT:n haastattelemat asiantuntijat. Kaiku Helsingin somevalmentaja Petteri Puustinen , Kuulun toimitusjohtaja Jonna Muurinen ja Grapevinen sosiaalisen median asiantuntija Mari Eskelinen kertovat, että nuoret käyttävät yhä enemmän suljettuja somekanavia eivätkä tuota itse sisältöä Facebookin ja Twitterin kaltaisiin julkisiin tai puolijulkisiin palveluihin.

–  Nuorille Facebook on ilmoitustaulu, josta näkee tapahtumia ja tärkeitä menoja. Muualla sitten sosialiseerataan, Muurinen tiivistää.

Mutta vaikka nuoria ei enää kiinnosta jakaa elämäänsä Facebook-virrassa, yhtiönäFacebookon sosiaalisessa mediassa täysin ylivoimainen. Se omistaa paitsi itse Facebookin, myös sen alla toimivan chat-palvelu Messengerin ja Instagramin.

Mainokset, lasit ja uusi tv

Instagramin mainostyökalu toimii mainiosti pienissäkin kampanjoissa, mutta Snapchatissa on tähän asti pystynyt mainostamaan vain suurella rahalla. Nyt Snapchat suunnittelee omaa työkaluaan pienemmille mainostajille, jotta rahavirtoja olisi enemmän.

–  Mainontamahdollisuuksien kehittäminen on Snapchatille tässä vaiheessa elinehto, Eskelinen sanoo.

Snap-emoyhtiöllä on kaksi muutakin oljenkortta: Spectacles-lasit ja lyhyet TV-lähetykset.

–  Snapille Snapchat-somepalvelu ei välttämättä ole pääpanostuksen kohde pitkällä tähtäimellä, Puustinen arvioi.

–  Yhtiö puhuu itsestään laitevalmistajana ja on jo alkanut myydä aurinkolasien näköisiä Spectacleseja, joilla käyttäjät voivat kuvata suoraa kuva- ja videotarinaa elämästään.

Lisäksi Snap haluaa olla “uusi tv”. Se on sopinut esimerkiksi Disneyn, NFL-jenkkifutisliigan ja Discoveryn kanssa muutaman minuutin mittaisten tv-jaksojen tuottamisesta.

–  Jos Snapchatiin syntyy omia hittisarjoja, se voi hyvinkin pitää suosionsa ja jopa kasvattaa sitä, Puustinen toteaa.

Instagramin etulyöntiasemaa vahvistaa se, että palvelulla oli valmiiksi valtavasti käyttäjiä. Kun Stories-ominaisuus lisättiin, sille ei tarvinnut kerätä uutta yleisöä. Instagram on somen suurta valtavirtaa.

Snapchatissa yleisöt ovat pienempiä, koska käyttäjiä on yksinkertaisesti vähemmän. Lasten ja nuorten kannalta se voi olla myös etu: vanhemmat eivät ole vakoilemassa viestintää. Iso osa aikuisista snäppääjistä on siirtynyt uudistusten myötä Instagramin puolelle.

–  Tietyn käyttäjäkunnan piirissä Snapchat varmasti pärjää. Instagram Storiesin lanseerauksen jälkeen Snapchatissa on vain vähän aikuisia häiritsemässä, Muurinen toteaa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä