Pääkirjoitus: Mo­ni­puo­li­nen elin­kei­no­ra­ken­ne on paras turva ja tae Lapin kas­vul­le ja ke­hi­tyk­sel­le

Kalastus: Lo­hi­ke­sä Tor­nion­joel­la on alkanut – oletko saanut von­ka­leen, lähetä meille kuva

Ylioppilaat: Katso tästä Lapin lu­kioi­den val­ko­la­kin saajat

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Illan peli: Arctic Volley kaipaa ki­peäs­ti li­sä­pis­tei­tä

Mikä peli? Arctic Volley – Oriveden Ponnistus, lentopallon naisten Mestaruusliigaa, lauantaina 14. tammikuuta kello 17.00 Lapin Urheiluopistolla.

Ennakkoasetelmat: Arctic Volleyn vuosi pyörähti käyntiin mollivoittoisesti, kun Pihtiputaan LiigaPloki jätti rovaniemeläiset viime sunnuntaina ilman sarjapisteitä. Sarjataulukon kahdeksas sija ei ole se, mitä uusiutuneelta joukkueelta kauden kynnyksellä odotettiin.

LiigaPlokia vastaan keskihyökkäys kulki mallikkaasti. Passari Roosa Rautio on löytänyt yhteisen sävelen sekä Serena Bruinin että Kara Inskipin kanssa, mutta joukkueena Arctic Volley sai kasaan vain kolme torjuntapistettä. Kolmen laitapelaajan paikalle on tällä hetkellä neljä lähes tasavahvaa vaihtoehtoa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.