Iida Tos­sa­vai­nen väsyi yk­si­näi­syy­teen ja it­kui­siin pu­he­lui­hin – lupaava pe­sä­pal­lo­ura kes­key­tyi, mutta onni löytyi La­pis­ta: "Menin 14 vuotta pe­sä­pal­lon eh­doil­la"

Yksinäisyyteen väsynyt Iida Tossavainen jätti pesäpallouran koti-ikävän vuoksi – ainakin hetkeksi. Onni löytyi Lapista ja suomensarjan Napa-Pesiksestä.

20-vuotias Iida Tossavainen sukelsi vuodenvaihteessa syvissä vesissä. Pesäpallourallaan kovassa nosteessa ollut Tossavainen oli siirtynyt viime kesänä Oulusta Hyvinkään Tahkon Superpesis-joukkueeseen. Kotikaupunkiin jäivät vanhat joukkuekaverit, ystävät ja perhe. Pesäpallo oli kivaa, mutta hän oli yksin.

Oulun Lipon kasvatti, B-tyttöjen vuoden 2018 arvo-ottelussakin joukkueensa parhaaksi pelaajaksi valittu Tossavainen, oli pelannut aiemman kauden pääsarjaa Lipottarien riveissä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä