Mitä eroa on tavallisella hybridillä ja PHEV-hybridillä?
Tämä on kysymys, joka ensimmäisenä tulee mieleen kun puhutaan hybridiautoista. Erona on yksinkertaisesti se että perinteinen hybridi, lyhennettynä HEV, lataa vain auton ollessa liikkeessä mutta PHEV-hybridiä voidaan ladata myös ulkoisesta virtalähteestä. Mitsubishi OUTLANDER PHEV on näppärä ladata talon ulkoseinään asennetusta virallisesta kotilatausasemasta, josta latausjohto liitetään autoon.
Pohjoisen pitkät välimatkat eivät hybridiautoilua haittaa. Autoa voi käyttää kuten normaalia bensiiniautoa eikä lataamisesta tarvitse huolehtia pidemmälläkään matkalla. OUTLANDER PHEV-mallissa on kahden sähkökäyttöisen moottorin lisäksi tehokas 2,4 litran bensiinimoottori.
Hybridi pääsee oikeuksiinsa arkiajossa. Kun ajetaan normaalia työmatkaa ja iltaisin harrastuksiin, pääsee pelkällä sähköllä peräti 45 kilometriä.
Mitsubishin suosio kasvussa
– Mitsubishilla on pitkät perinteet Lapissa. Merkin kysyntä kasvaa valtakunnallisesti koko ajan ja Lapissa on kysyntää erityisesti OUTLANDER PHEV:lle, kertoo Rinta-Joupin Autoliikkeen myyntipäällikkö Kimmo Lokka.
Mitsubishin edustus Rovaniemellä siirtyi Rinta-Joupin Autoliikkeelle elokuun alussa ja viralliset avajaiset pidetään syyskuussa.
– Avajaisviikonloppuna makkaratarjoilu alkaa liikkeessämme jo perjantaina. Viikonloppuna on luvassa mahtavia tarjouksia Mitsubishi-mallistoon, parkkikiekko lahjaksi kaikille kävijöille sekä pikkuautokauppaa lapsille, Kimmo Lokka vinkkaa.
– Mitsubishin mallistossa on myös L200 pick-up ja olemme innoissamme koska meillä on nyt tarjota asiakkaillemme nelivetoinen lava-auto, joka on suosittu varsinkin elinkeinonharjoittajien keskuudessa.
Mitsubishi-merkkihuolto siirtyy myös Rinta-Joupin Autoliikkeeseen. Syyskuun alusta alkaen liike palvelee Mitsubishi-asiakkaita kokonaisvaltaisesti automyynnin ja valtuutetun merkkihuollon lisäksi myös vauriokorjaamopuolella sekä varaosa-asioissa.
Tutustu Rinta-Joupin Autoliike Rovaniemen sivuihin >>>
Rinta-Joupin Autoliike Rovaniemi
Mitsubishi avajaisviikonloppu Rinta-Joupin Autoliikkeessä 7.-8.9.
Makkaratarjoilu 6.-8.9.
Kaikille kävijöille parkkikiekko.
Lapsille pikkuautokauppa ja pomppulinna.