F1-sarjan Yhdysvaltain gp:n toinen harjoitus Texasissa peruttiin huonojen olosuhteiden takia perjantaina. Hurrikaani Patricia toi rata-alueelle kaatosateen ja salamoita, eivätkä lääkintähelikopterit pystyneet lentämään kehnoissa olosuhteissa.
Jos olosuhteet eivät kohene, sunnuntain kisa Circuit of the Americas -radalla voi olla uhattuna. On myös mahdollista, että lauantain aika-ajot siirtyvät sunnuntaille. Edellisen kerran sunnuntaina ajettiin aika-ajot vuoden 2013 Australian gp:ssä, jolloin lauantain ajot peruuntuivat rankkasateen takia.
- Toivottavasti saamme kunnon olosuhteet ainakin sunnuntaille. Harmillista kaikille, myös katsojille. Mutta ei olosuhteille voi mitään, Ferrarin Kimi Räikkönen sanoi.
Williamsin Valtteri Bottasta ei haittaa, vaikka lauantain ajot jäisivät väliin.
- Olemme olleet täällä aiemminkin, tiedämme jarrutuspaikat ja ajolinjat. Jos noin käy, aika-ajoista tulee mielenkiintoiset. Mutta tilanne on sama kaikille.
Mercedeksen Lewis Hamilton voi sunnuntaina varmistaa uransa kolmannen maailmanmestaruuden. Sää tuo oman lisämausteensa britin jännittävään viikonloppuun.
- Meillä on hyvin vähän informaatiota, jonka perusteella tehdä töitä. Loppuviikonlopusta tulee kiihkeä, Hamilton totesi vähälle jääneen harjoituspäivän jälkeen.