Huip­pu­vi­rei­nen Ju­ven­tus sivusi seu­ra­en­nä­tys­tä

Juventus on hurjassa vireessä Italian jalkapalloliigassa, sillä sen peräkkäisten voittojen sarja venyi sunnuntaina 12:een. Torinolaisjoukkueen jalkoihin jäi Chievo, joka hävisi kotipelinsä 0–4.

Juventus sivusi samalla peräkkäisten voittojen ennätystään Serie A:ssa.

– Kautta on 16 peliä jäljellä, ja paljon pisteitä on jaossa, Juventuksen päävalmentaja Massimiliano Allegri muistutti Sky Sportille.

Allegrin miehistöllä on ensi keskiviikkona mahdollisuus rikkoa kaudella 2013–2014 syntynyt voittoennätys. Vaikka Juventuksen peli kulkee, mestaruus on vielä pitkän matkan päässä.

Myös Napoli on vireessä. Napoli murskasi sunnuntaina Empolin 5–1 ja johtaa sarjaa kahden pisteen erolla Juventukseen.

Chievo-pelissä Juventuksen ykköstykki oli kaksi maalia tehnyt Alvaro Morata. Chievon suomalaispelaaja Perparim Hetemaj oli ottelusta sivussa.

Ilmoita asiavirheestä