Ay-liikkeen suurmielenilmaus ensi perjantaina pysäyttää myös paperitehtaat, kirjoittaa Helsingin Sanomat.
Kaikkiaan tarkoitus on panna kiinni noin 60 paperi-, sellu- ja kartonkitehdasta. Tehtaat ajetaan alas perjantaiaamuna kello kuusi ja niitä aletaan käynnistää uudelleen vuorokautta myöhemmin lauantaiaamuna. Pysäyttäminen aloitetaan jo torstaina, sillä alasajoon menee aikaa.
- Nämä ovat kovia toimia, mutta hallitus ei jättänyt meille muuta vaihtoehtoa, sanoi Paperiliiton puheenjohtaja Petri Vanhala.
Myös Metalliliitto kehottaa jäseniään osallistumaan mielenilmaukseen. Monet metallialan yritykset saattavat mennä kiinni.
AKT ilmoitti aiemmin tänään, että sen jäsenet lopettavat työt mielenilmauksen ajaksi.
Suurmielenosoituksen järjestävät keskusjärjestöt SAK, STTK ja Akava vastalauseena hallituksen aikeille heikentää palkansaajien työehtoja.
Päivitetty klo 14.32.