Holmenkollenilla kilpaillaan tänään maastohiihdon maailmancupin ensimmäinen naisten 50 kilometrin kilpailu. Tähän saakka naisten pisimpänä kilpailumatkana on hiihdetty 30 kilometriä.
Suomen edustajina Holmenkollenin viisikymppiselle starttaavat Rebecca Immonen, Emmi Lämsä, Kerttu Niskanen, Eveliina Piippo ja Vilma Ryytty.
Ruotsin tähtihiihtäjät Ebba Andersson ja Frida Karlsson eivät osallistu 50 kilometrin kisaan. Muitakin kärkihiihtäjiä jää historiallisesta kisasta pois.
– Ebba Anderssonilla ja Frida Karlssonilla on lieviä vilustumisoireita, eivätkä he lähde kisaan, Ruotsin hiihtoliitto tiedotti.
Andersson voitti Planican MM-kisoissa 30 kilometrin kisan ja oli suurin suosikki Kollenin 50 kilometrin koitokseen. Karlsson oli Planican kolmellakympillä kolmas.
Planican pitkän matkan mitalikolmikosta myös hopeamitalisti, Norjan Anne Kjersti Kalvå on sivussa sunnuntain kisasta. Norjalta uupuu myös Ingvild Flugstad Östberg ja Ruotsilta Linn Svahn.
Vapaan hiihtotavan yhteislähtö alkaa kello 11.15 Suomen aikaa.
Niskanen on maailmancupissa Norjan Tiril Udnes Wengin ja Yhdysvaltain Jessie Digginsin jälkeen kolmantena ennen seitsemää jäljellä olevaa kilpailua.