Rovaniemen Kiekko haastoi Helsingin IFK:n toisen kerran jääkiekon naisten liigakarsinnassa sunnuntaina Lappi Areenalla. HIFK oli vieraskaukalossakin parempi, mutta jälleen voitosta taisteltiin tiukasti.
HIFK voitti lopulta 4–2 (1–1, 3–0, 0–1) ja varmisti käytännössä nousun Naisten Liigaan, vaikka jäljellä ovat vielä tulevan viikonvaihteen kaksi ottelua.
Sunnuntain pelin ratkaisi toinen erä, jossa HIFK käytti maalipaikat tehokkaasti hyväksi.
– HIFK rankaisi meitä tänään kovalla kädellä. Vastustajalla ei ollut hirveästi enemmän maalipaikkoja, RoKin valmentaja Tuomas Liitola pohti.
RoKi pisti kolmannessa erässä painetta HIFK:n Sanni Aholan vartioimalle maalille, mutta täysosumat jäivät yhteen. RoKin kokenut Oona Parviainen viimeisteli 2–4 kavennuksen Terhi Mertasen ja Elisa Pekkalan esityöstä ajassa 51.31, jolloin HIFK:n jäähyaitiossa istuivat joukkueen parhaana pelaajana palkittu Jenna Grönroos (kaksi maalia) ja Aino Vuorinen.
– Tämä oli meiltä kauden paras peli, vaikkei pisteitä tullutkaan. Joukkueiden tasoero oli pieni.
– Lauantain viime hetken tappio Rauman Lukolle toi pelaajille lisävirtaa tähän kamppailuun, Liitola totesi.
RoKin parhaana palkittiin aiemmin harrastesarjaa pelannut Jenna Pirttijärvi, joka teki 1–1 tasoituksen ajassa 10.23. Syöttäjinä olivat Ines Lukkarila ja Elisa Pekkala.
RoKin kevät huipentuu kotikaukalossa perjantaina Lukkoa ja sunnuntaina KJT Haukkoja vastaan.
– Liiganoususta taistellaan edelleen, Liitola vakuutti.
Vierasjoukkueen pukukopissa oli ottelun jälkeen riehakas tunnelma. Viime keväänä perustettu HIFK:n naisten edustusjoukkue onnistui tavoitteessa heti ensimmäisellä kaudella.
– Kyllähän tämä mahtavalta tuntuu. Organisaatio ja pelaajat ovat olleet sataprosenttisesti toteuttamassa tavoitetta.
– Ensi kautta silmällä pitäen tilanne näyttää hyvältä. Meillä on liigajoukkueen runko kasassa, ja joukkuetta on tarkoitus vahvistaa kentällisellä pelaajia. Pyrkimyksenä on luonnollisesti myös menestyminen korkeimmalla sarjatasolla, pelaajavalmentaja Saara Niemi taustoitti.
Saara Niemi (os. Tuominen) on ollut isossa roolissa liigakarsinnassa, sillä hän johtaa pistepörssiä kuudella maalilla ja kuudella maalisyötöllä. Niemen palkintokaapista löytyy olympiapronssi (Vancouverista 2010) sekä kolme MM-pronssimitalia.
Toissa kaudella Niemi toimi kiinalaisen Kunlun Red Starin apuvalmentajana ja palasi sen jälkeen kotimaahan toteuttamaan HIFK:n liigaprojektia.
– Ensi kaudella meillä on myös akatemiajoukkue, joka lähtee Mestiskarsintaan, Niemi paljasti.